Qeveria vendosi mbylljen për 14 ditë të të gjitha çerdheve, shkollave dhe institucioneve tjera arsimore – Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

Qeveria vendosi mbylljen për 14 ditë të të gjitha çerdheve, shkollave dhe institucioneve tjera arsimore

Pas rekomandimeve të Komisionit për sëmundje ngjitëse, Qeveria në mbledhjen e sotme vendosi që të mbyllë të gjitha çerdhet, shkollat dhe institucionet tjera arsimore. Kështu njoftoi në konferencën e sotme për shtyp, ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe.

“Të ndërpritet mësimi në të gjitha shkollat fillore dhe të mesme në të gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut përfshi edhe çerdhet, në 14 ditët e ardhshme, të lirohen punëtorët nga obligimet në këto institucione. Një prind për fëmijë deri në moshën 10 vjeçare, lirohet nga puna në 14 ditët e ardhshme. Ndërpritet mësimi në arsimin e lartë.
Ndërpriten tubimet publike me mbi 1000 pjesëmarrës në 14 ditët e ardhshëm”, deklaroi Venko Filipçe, ministër i shëndetësisë.

“Ndalohet mbajtja e ndeshjeve sportive me publikë në 30 ditët e ardhshme, në territorin e gjithë shtetit”, tha Filipçe.

Related posts

Më ftohtë në Berovë, më shumë borë ka në Kodrën e Diellit

Televizioni Koha

22 raste të reja me koronavirus në Shqipëri, në total 584 raste

Televizioni Koha

24 pacientë të shëruar dhe 20 raste të reja të Kovid-19 në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Televizioni Koha

Leave a Comment