Rama krah për krah me kryeministrin britanik - Tv Koha
Rajon

Rama krah për krah me kryeministrin britanik

Kryeministri Edi Rama ka qenë i pranishëm në Samitin e NATO-s në Bruksel.

Rama ka postuar edhe fotografi nga ky samit. Kreu i qeverisë shqiptare shfaqet në foto krah për krah me kryeministrin britanik Boris Johnson, por edhe me kreun e qeverisë greke Kyriakos Mitsotakis.

Rama dhe Mitsotakis kanë diskutuar rreth marrëdhënieve dypalëshe, si dhe për ecurinë evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor, për të cilat Mitsotakis ka ripërsëritur mbështetjen e fuqishme të Athinës.

Mitsotakis dhe Rama ranë dakord që të dy vendet janë të gatshme të shpejtojnë negociatat për përfundimin e një marrëveshje të përbashkët ne lidhje me përcaktimin e kufijve të zonave të tyre detare në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë.

Kujtojmë se ky është Samiti i parë i NATO-s ku Biden merr pjesë si President i SHBA dhe ai pritet të adresojë çështjet për Kinën dhe Rusinë.

Related posts

Instituti Robert Koch: Çdo infeksion i organeve të frymëmarrjes patjetër të testohet

Televizioni Koha

VIDEO/Jusuf Vrioni: Teatri duhej shembur, është ndërtuar me material që jeton 25 vjet

Televizioni Koha

Konfirmohet edhe një rast me Covid-19 në Kosovë, tani 91 të infektuar

Televizioni Koha

Leave a Comment