Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/content/95/6740595/html/wordpress/index.php:3) in /home/content/95/6740595/html/wordpress/wp-content/themes/pennews/functions.php on line 254
Rasti Mijallkov mund të komplikojë funksionimin e shumicës parlamentare - Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

Rasti Mijallkov mund të komplikojë funksionimin e shumicës parlamentare

Rasti i arratisjes dhe paraqitjes para organeve të drejtësisë të ish-shefit të shërbimit sekret Sasho Mijallkov, dhe dënimet drakonike për rastin “Monstra” mund ta lëkundin funksionimin shumicës parlamentare, kështu vlerëson ish-deputeti Zudi Xhelili.

“Meqënse Qeveria me dashje apo dashje bëhet pjesë e lojërave të tilla institucionale, këto ngjarje duhet ta komplikojnë funksionimin e shumicës parlamentare. Në Maqedoni edhe më tej vazhdojnë të dalin në sipërfaqe dobësit institucionale. Drejtësia në vend asesi të reformohet dhe të vlej për të gjithë një lloj. Në njërën anë kemi procesin “Monstra” ku përsëru nuk u verifikuan faktet, motivet apo organizatorët e ngjarjes, ndërsa në anën tjetër kemi procesin gjyqësor “Target Fortesa” dhe cirkun me kriminelin më të madh në vend Sashko Mialkov. Meqënse se Qeveria me dashje apo pa dashje bëhet pjesë e lojarave të tilla institucionale, këto ngjarje duhet ta komplikojnë funksionimin e shumicës parlamentare”, vlerëson në prononcimin e tij për Zhurnal, Zudi Xhelili, ish-deputet.

Sipas tij, çdo parti nga shumica parlamentare që do të distancohet e para nga këta lojëra të pahishme do të vlerësohet lartë nga popullata. “Një vend që pretendon anëtrësim në BE nuk guxon të tallet me popullin duke montuar apo inskenuar procese gjyqësore, këto situata janë të kushtueshme për vendin”, thekson Xhelili. (Zhurnal.mk)

Related posts

Në të gjithë Evropën lehtësohen masat rrigoroze Në të gjitha vendet e Evropës lehtësohen masat rrigoroze të vendosura për shkak të koronavirusit, me shpresë që nuk do të vjen deri te vala e dytë e infektimit.

Televizioni Koha

Apasiev: Zaev e Mickovski të bëhen bashkë për ta ndalur federalizimin e vendit

Televizioni Koha

EPP: Dduhet të bëhet gjithçka që të mbahen zgjedhje të lira korrekte më 12 prill

Televizioni Koha

Leave a Comment