04/12/2023
3.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Reka në tubim qendror në Tetovë, Siljanovska në Kriva Pallankë, Pendarovski në Gjevgjeli

Kanë ngelur edhe dy ditë të fushatës së zgjedhjeve presidenciale të 21 prillit. Kandidati për president Blerim Reka i përkrahur nga ASH dhe BESA do të zhvillojë tubimin final elektoral në Tetovë.
Kandidatja për presidente e VMRO-DPMNE, Gordana Siljanovska – Davkova do të qëndrojë në Kratovë dhe Kriva Pallankë, ndërsa kandidati i LSDM dhe partive në pushtet, Stevo Pendarovski do t’i vizitojë qytetarët në Valandovë, Dojran, Bogdanc ndërsa në Gjevgjeli do të mbahet tribunë e hapur qytetare.
Fushata për raundin e parë të zgjedhjeve është nga fundi, zyrtarisht filloi më 1 prill do të zgjasë deri më datën 19 në mesnatë, me ç’rast pason heshtje zgjedhore prej 24 orëve. Më 21 prill (e diel) mbi 1.8 milionë votues do të votojnë për zgjedhjen e presidentit të vendit, por për të pasur fitore që në raundin e parë duhet që të votojnë së paku 904 mijë votues. Nëse nuk arrihet kjo, atëherë shkohet në raundin e dytë që do të zhvillohet më 5 maj midis dy kandidatëve. Për të qenë zgjedhjet e suksesshme duhet të arrihet cenzusi i nevojshëm i votuesve mbi 40%. (INA)

Të fundit