01/06/2023
16 C
Tetovo

Të tjera lajme

Reuters: Serbia ka rënë dakord të furnizojë Ukrainën me armë

Një dokument konfidencial nga Pentagoni thotë se Serbia ka pranuar t’i dorëzojë armët Kievit ose tashmë i ka dërguar ato, raporton Reuters. Një përmbledhje e përgjigjeve të qeverive evropiane ndaj kërkesave të Ukrainës për trajnime ushtarake dhe “ndihma vdekjeprurëse” ose armë është një nga dhjetëra dokumentet e klasifikuara të publikuara në internet javët e fundit.

Me titull “Evropa – përgjigje ndaj konfliktit të vazhdueshëm ruso-ukrainas”, dokumenti në formën e një grafiku rendit “pozicionet e vlerësuara” të 38 qeverive evropiane në përgjigje të kërkesave të Ukrainës për ndihmë ushtarake. Tabela tregon se Serbia ka refuzuar të ofrojë trajnime për forcat ukrainase, por ka premtuar se do të dërgojë ndihma vdekjeprurëse ose tashmë e ka dorëzuar atë. Përveç kësaj, thuhet se Serbia ka vullnet politik dhe aftësi ushtarake për të furnizuar Ukrainën me armë në të ardhmen.

Dokumenti është shënuar me SECRET dhe NOFORN, i cili ndalon shpërndarjen e tij tek shërbimet e huaja të inteligjencës dhe ushtria. Dokumenti mban datën 2 mars dhe mban vulën e zyrës së Shtabit të Përbashkët. Reuters nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur vërtetësinë e dokumentit. Zyra e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe ambasada e Ukrainës ende nuk kanë komentuar.

Pentagoni gjithashtu nuk iu përgjigj pyetjeve të Reuters në lidhje me përmendjen e Serbisë në dokument, por gjithashtu më parë ka refuzuar të komentojë mbi dokumentet e publikuara. Qeveria e Vuçiqit ka shprehur neutralitet në luftën në Ukrainë, pavarësisht lidhjeve të thella historike, ekonomike dhe kulturore të vendit me Rusinë.

“Nëse ky dokument është i saktë, ai ose tregon dyfytyrësinë e Vuçiqit ndaj Rusisë ose ai është nën presion të madh nga Uashingtoni për të dorëzuar armë në Ukrainë,” tha Janusz Bugajski, një ekspert i Evropës Lindore në Fondacionin Jamestown, një institut i politikës së jashtme. .

Grafiku i Pentagonit i ndau përgjigjet ndaj kërkesave të Ukrainës për ndihmë në katër kategori: vendet që u zotuan të ofrojnë trajnime dhe ndihmë vdekjeprurëse; vendet që kanë ofruar tashmë trajnime, ndihmë vdekjeprurëse, ose të dyja; vendet me aftësi ushtarake dhe vullnet politik “për të ofruar ndihmë vdekjeprurëse në të ardhmen”.

Në mars, Moska njoftoi se i kishte kërkuar Beogradit një shpjegim zyrtar në lidhje me dërgesat e supozuara, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS deklaratën e zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova. Prodhuesi i armëve Krusik Corp. nga Valjevo mohoi dërgimin e raketave ose armëve të tjera në Ukrainë dhe Vuçiç i quajti këto akuza një “gënjeshtër famëkeqe”.

“Ne nuk kemi eksportuar asnjë armë apo municion në Rusi apo Ukrainë”, tha ai gjatë një vizite në Katar më 5 mars. Që nga fillimi i luftës shkurtin e kaluar, Vuçiç është përpjekur të balancojë lidhjet e ngushta me Moskën me synimin e tij për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian, por Serbia është e vetmja nga 44 vendet evropiane që nuk vendos sanksione ndaj Rusisë.

Të fundit