Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/content/95/6740595/html/wordpress/index.php:3) in /home/content/95/6740595/html/wordpress/wp-content/themes/pennews/functions.php on line 254
Rritet numri i infektimeve në Maqedoni, mbi 30 përqind e të testuarve janë pozitivë - Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

Rritet numri i infektimeve në Maqedoni, mbi 30 përqind e të testuarve janë pozitivë

Në 4 javët e kaluara ka pasur rritje të vazhdueshme të numrit të të infektuarve me coronavirus, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Vetëm dje u regjistruan 1.293 raste të reja me coronavirus nga 4.094 teste të kryera, që është 31 përqind.

Aktualisht janë 12.819 raste aktive me Covid-19 në vend. Më shumë se 1.000 pacientë me ndërlikime nga virusi janë shtruar në spitale, ndërsa ka 280 shtretër të lirë në qendrat kovide.

“Presioni në Shkup është i madh, ne po krijojmë një sistem menaxhimi për klinikat e Shkupit. Ekzistojnë një numër vendeve të lira, departamentet interne përsëri janë bërë qendra kovide”, tha Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Tani për tani, megjithatë, nuk do të vendosen kufizime të reja dhe ndalimi i lëvizjes nga ora 22:00 deri në 05:00 mbetet në fuqi.

Siç theksoi Ministri, situata nuk kërkon futjen e masave të menjëhershme, por do të monitorohet vazhdimisht dhe javën e ardhshme Komisioni do të ketë takim tjetër ku do të vendosin nëse do të ketë nevojë për kufizime./Telegrafi/

Related posts

Programi për subvencione kapitale për rajonet planore në mbledhje të Qeverisë

Televizioni Koha

Policia gjermane ka ndaluar më shumë se 50 ekstremistë të armatosur pranë kufirit polak

Televizioni Koha

Ziberi: Do të sigurojmë pension social për çdo grua që nuk ka as një ditë pune

Televizioni Koha

Leave a Comment