30/11/2023
9.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Serbi, aktakuzë penale kundër prindërve të të miturit që vrau 9 nxënës

Prokuroria e Lartë publike në Beograd ka ngritur sot aktakuzë prej 267 faqesh kundër Vladimir Kecmanoviqit, babait të të miturit K.K. i cili më 3 maj 2023 vrau 9 nxënës dhe një roje të sigurisë në shkollën fillore “Vladislav Ribnikar” në Beograd, raporton Anadolu.

Prokuroria kërkoi dënimin me 12 vjet dhe vazhdimin e paraburgimit për Kecmanoviqin, i cili akuzohet për vepër të rëndë kundër sigurisë së përgjithshme.

Kryeprokurori publik i Prokurorisë së Lartë Publike në Beograd, Nenad Stefanoviq në konferencën për media tha se Kecmanoviq dyshohet se e ka trajnuar djalin e tij të përdorë armë zjarri dhe armë ajrore, dhe se e ka trajnuar atë se si të qëndrojë dhe të marrë frymë gjatë përdorimit të armës dhe për të qëlluar në objektiv.

Kecmanoviq po ashtu dyshohet se armët i ka ruajtur në mënyrë të paligjshme në valixhe për transferim, e jo në çantë për ruajtje të armëve. Stefanoviq ka deklaruar se K.K. mbushi gjashtë karikatorë me 92 fishekë dhe i mori në shkollë.

Fillimisht qëlloi rojën e sigurisë, dy nxënëse në tavolinë dhe një vajzë tjetër dhe më pas shkoi në klasë ku qëlloi 6 nxënës dhe mësuesen e historisë.

Menjëherë pas incidentit u akuzua nëna e K.K. për armëmbajtje pa leje, pasi në një gëzhojë në kabinetin e historisë u gjet ADN-ja e saj. Prokuroria kërkon që ajo të dënohet me 2 vjet e gjysmë burg.

Dënim me 3 vjet burg është kërkuar edhe për kreun e klubit të qitjes dhe instruktorin për dëshmi të rreme se nuk e kanë parë stërvitjen e djalit në poligonin e qitjes ku K.K. ushtronte me të atin.

Të fundit