Lajmi i Ditës Maqedoni

Shefi i diplomacisë turke për vizitë zyrtare në Shkup

Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çaushogllu sot dhe nesër do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Siç kumtoi MPJ turke, Çaushogllu në Shkup do të ketë takim me nikoqirin e tij, shefin e diplomacisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov, si dhe me përfaqësues të tjerë zyrtarë.

Gjatë takimeve do të bisedohet për marrëdhëniet bilaterale, për mundësitë për përforcim të bashkëpunimit mes dy vendeve, si dhe për çështje rajonale.

Vizita e Çaushogllut pason pas ratifikimit të javës së kaluar të Protokollit për anëtarësim të Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO në Parlamentin turk, me çka Turqia u bë vendi i 20-t i cili i dha dritë të gjelbër inkuadrimit të vendit në Aleancë. ab/

Related posts

Qëndrime të ndryshime mes LSDM-së dhe BDI-së, mijëra amendamente për bllokimin e ndryshimeve të Kodit Zgjedhor

Televizioni Koha

Cipras të martën në Shkup

Televizioni Koha

Katica Janeva nga 16 korriku ka marë pushim mjekësor

Televizioni Koha

Leave a Comment