Shkup, tre fëmijë në gjendje të rëndë shëndetësore për shkak të gripit sezonal – Tv Koha
Maqedoni

Shkup, tre fëmijë në gjendje të rëndë shëndetësore për shkak të gripit sezonal

Tre fëmijë prej 17 pacienëve në taotal në Klinikën për Sëmundje të Fëmijëve në Shkup janë në gjendje serioze si rezultat i komplikimeve nga gripi seoznal.

Në të tre rastet, krahas gripit sezonal fëmijët kanë edhe disa sëmundje tjera.

Drejtori i kësaj klinike deklaroi se asnjëri prej tyre nuk është në aparate për frymëmarrje ndërsa gjendja e 14 pacientëve të tjerë vëzhgohet nga ekipi mjekësor i klinikës.

Ndryshe, gjatë ditës së djeshme u regjistrua edhe viktima e parë e gripit sezonal ku 14 vjeçarja humbi jetën.

Vetëm këtë javë janë regjistruar 3600 të prekur nga gripi, ndërsa numri i përgjithshëm është 10.700 persona.

Autoritetet shëndetësore thonë se për momentin nuk ka nevojë për mbyllje të shkollave, si masë për të parandaluar përhapjen e gripit.

Related posts

Mickoski nga Tetova: Këto zgjedhje janë zgjedhje për të ardhmen apo për padrejtësinë dhe korrupsionin

Televizioni Koha

Sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës Valmir Aziri shprehi revoltën për vendimet skandaloz të ministreshës Irena Stefoska

Televizioni Koha

MPPS: E shtuna, 14 dhjetori, ditë pune edhe për kopshtet

Televizioni Koha

Leave a Comment