Sot dy dekada nga eksodi i shqiptarëve të Kosovës – Tv Koha
Rajon

Sot dy dekada nga eksodi i shqiptarëve të Kosovës

Sot bëhen 20 vite nga eksodi i shqiptarëve të Kosovës, kur gjatë luftës në 1998-1999, rreth një milion shqiptarë u detyruan nga forcat paramilitare serbe të shpërnguleshin në Shqipëri dhe Maqedoni.

Për veç të shpërngulurve në Shqipëri dhe Maqedoni, mijëra shqiptarë kaluan kufirin edhe me Malin e Zi, ndërsa qindra mijëra ishin zhvendosur nga shtëpitë e tyre për të gjetur strehim në malet e Kosovës.

Eksodi, apo dëbimi shqiptarëve me dhunë nga vatrat e tyre, arriti kulmin pas fillimit të bombardimeve të NATO-s kundër pikave ushtarake dhe policore të ish-Jugosllavisë (Serbisë dhe Malit të Zi).

16 prilli është data kur në Kukës shënohet Dita e Eksodit, si shenjë falënderimi dhe respekti për të gjithë ata që hapen dyert e veta për të pritur vëllezërit e tyre shqiptarë nga Kosova.

Related posts

Në pjesën veriperëndimore të Greqisë regjistrohen 9.920 rrufe

Televizioni Koha

Një tjetër tërmet i fuqishem 6.4 ballë shkund Detin Adriatik

Televizioni Koha

Tërmeti godet Shqipërinë/ Haradinaj mbledhje të jashtëzakonshme, jep 500 mijë euro për të lënduarit

Televizioni Koha

Leave a Comment