Teknika e frymëmarrjes për të qetësuar veten nëse përjetoni sulm paniku – Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

Teknika e frymëmarrjes për të qetësuar veten nëse përjetoni sulm paniku

Nëse kurrë më parë nuk keni pasur një sulm paniku, duhet të dini që simptomat përfshijnë rrahje të zemrës, djersitje, gjymtyrë të lëkundura, gulçim, ndjenjë të dobët ose të përzier dhe një ndjenjë frike se ju do të vdesin.

Ju mund të përjetoni disa nga këto simptoma, vetëm njërën prej tyre ose të tjera. Një sulm paniku mund të zgjasë vetëm disa minuta ose edhe deri në 20 minuta. Ju mund t’i keni ato shpesh ose mund t’i keni vetëm gjatë situatave mjaft stresuese.

Sipas Institutit Amerikan të Stresit, marrja e një frymëmarrje të thellë 20-30 minuta në ditë mund të zvogëlojë ankthin dhe stresin, kështu që nuk është vetëm e dobishme kur ndodh një sulm paniku, shkruan Metro.

Si të marr frymë për të qetësuar veten?

Merrni frymë brenda dhe jashtë përmes hundës.

Uluni (ose mbështetuni pak). Kjo ju ndihmon të tërhiqni ajrin poshtë në pjesën e poshtme të mushkërive.

Lëshoni frymëmarrjen tuaj më gjatë se marrjen e saj për të stimuluar sistemin tuaj nervor.

Nëse e gjeni veten vazhdimisht duke pasur sulme paniku ose keni nevojë për dikë që të bisedojë, kontaktoni mjekun tuaj.

Related posts

Masat e deritanishme mbeten në fuqi, të hënën rekomandimi i ri i Komisionit për sëmundje infektuese

Televizioni Koha

Nuk arrihet marrëveshje mes SASHK-ut dhe Ministrisë së Arsimit, negociatat vazhdojnë

Televizioni Koha

Nga e hëna transporti publik në Shkup prej orës 5 deri në orën 19

Televizioni Koha

Leave a Comment