03/12/2023
3.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Trondit djali i Trump: Ja në cilin vend do shpërthejë lufta e madhe e radhës

Një konflikti i radhës global mund të shpërthejë në Tajvan.

Lajmi i cili është i rëndë dhe ka shkaktuar shqetësim tek audienca është thënë nga Eric Trump, djali i ish-presidentit amerikan Donald Trump.

“Tajvani është i radhës”, shkroi ai në rrjetet sociale.

Sipas tij, çdo konflikt i madh i armatosur në botë është pasojë e dobësisë së SHBA-së.

Izraeli u godit nga sulme me raketa në shkallë të gjerë nga Rripi i Gazës të shtunën. Shërbimi për shtyp i ushtrisë izraelite deklaroi se janë hedhur më shumë se tre mijë raketa. Përveç kësaj, luftëtarët e Hamasit , pas sulmeve masive me raketa, depërtuan në zonat kufitare në jug të vendit.

Krahu ushtarak i lëvizjes palestineze njoftoi të shtunën Operacionin “Përmbytja Al-Aksa” kundër Izraelit.

Forcat e Mbrojtjes izraelite njoftuan nisjen e operacionit hakmarrës “Shpata të Hekurta” kundër Hamasit në Rripin e Gazës.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, në një fjalim drejtuar kombit, tha se vendi ishte në një gjendje lufte dhe tha se ai kishte urdhëruar një mobilizim të gjerë të rezervave.

Të fundit