01/06/2023
17.2 C
Tetovo

Të tjera lajme

Tronditen shkencëtarët, gjejnë “një libër” në Mars

Duket se shkëmbi që u gjet në sipërfaqen e Marsit tërhoqi vëmendjen e shkencëtarëve dhe kjo për shkak të pamjes së tij. Domethënë, ai mori formën e një libri.

Shkencëtarët kanë zbuluar atë që ata besojnë se është një jetë në Mars, dhe roveri Mars Curiosity kapi një pamje nga afër të një shkëmbi të ngjashëm me librin.

Ai shkëmb, Terra Firme, u fotografua muajin e kaluar dhe ekspertët besojnë se kanë gjetur një pjesë të planetit që duket “si faqet e hapura të një libri”.

Mars Rover ka qenë në sipërfaqen e planetit për më shumë se një dekadë, dhe bëri një foto të shkëmbit të ngjashëm me librin.

Është një zbulim që i lë shkencëtarët pa fjalë, me shenja të çuditshme të materialeve të pranishme në sipërfaqen e Marsit, ndërsa ekipi i Curiosity bëri shaka se roboti i tyre po bënte një “lexim të lehtë”.

Tweet-i i tyre pas zbulimit thoshte: “Vetëm duke bërë pak lexim”.

“Ekipi im mendon se ky guralec me formë unike i ngjan një libri të hapur me fletët që lëvizin në erë.”

Por ata kishin një shpjegim: “Pas erërave, shkëmbi më i butë është gdhendur dhe materialet më të forta janë gjithçka që kanë mbetur”.

Të fundit