“VETS FOT TRUMP”/ Faqja e njohur hakerohet nga një biznesmen nga Maqedonia – Tv Koha
Botë

“VETS FOT TRUMP”/ Faqja e njohur hakerohet nga një biznesmen nga Maqedonia

Faqja e Facebook “Vets for Trump” e cila kishte plot 100 mijë ndjekës është vjedhur nga një biznesmen nga Maqedonia e Veriut. “Vet for Trump” ishte një faqe e cila që në krijimin e saj përdorej nga ish anëtarë të shërbimit amerikan, mbështetës të Donald Trump.

Në faqe diskutohej për çështjet e veteranëve si dhe shpërndaheshin meme konservatore. Në mars faqja u hakua nga biznesmeni nga Maqedonia e Veriut, duke bërë që ndjekësit e faqes të shikonin se ajo ishte nën një kontroll të huaj.

Personat që kishin faqet bënë ankesa tek Facebook për vjedhjen e saj por për muaj të tërë Facebook nuk veproi.

Vjedhja e faqes së njohur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës e cila nuk është raportuar më herët nënvizon edhe një herë se paratë, politika dhe dezinformacionet në internet mbeten thellësisht dhe shpesh të përfshira në mënyra jotransparrente dhe kjo vjen përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.

Pavarësisht premtimeve ndër vite nga zyrtarët qeveritarë dhe kompanitë e teknologjisë për luftimin e problemeve të tilla prapë rreziku është prezent dhe mundësia e mashtrimit është shumë e lartë. /TCH/

Related posts

Pandemia e COVID-19 shënon 540,832 të infektuar dhe 24,293 viktima në të gjithë botën

Televizioni Koha

BE-ja shënon 25-vjetorin e marrëveshjes së Shengenit me kufij të mbyllur

Televizioni Koha

Anketë: Një e pesta e britanikëve janë në mëdyshje a të infektohen qëllimisht me Kovid-19

Televizioni Koha

Leave a Comment