VMRO-DPMNE kërkon datë me konsensus, është kundër zgjedhjeve në fund të qershorit – Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

VMRO-DPMNE kërkon datë me konsensus, është kundër zgjedhjeve në fund të qershorit

VMRO-DPMNE nuk ka qëndrim të prerë nëse do t’i bojkotojë zgjedhjet e 21 qershorit. Partia e Hristijan Mickoskit kërkon datë me konsensus, pa treguar planin në rast se shkohet në zgjedhje pa vullnetin e tyre. Të pyetur nëse do ta bojkotojnë procesin, VMRO-DPMNE-ja është e bindur se në qershor nuk do të ketë zgjedhje.

“Të gjithë liderët që ishin në takim janë të mendimit që zgjedhjet të mbahen gjatë fundit të verës. Pra Zaev është i vetëm në qëndrimet dhe kërkesat e tij. Nuk e di si guxon të shkojë me kokë drejt murit”, tha Igor Janushev, Sekretar i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së

Opozita nuk ka në plan ndërmarrjen e hapave kundër procesit zgjedhor.

“Tërheqja e listave të kandidatëve në këtë moment nuk është e mundur sepse është akt i kryer në përputhje me Kodin Zgjedhor dhe nuk ka dispozita përmirësuese”, pohoi Igor Janushev, Sekretar i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së.

VMRO-DPMNE-ja kërkon që zgjedhjet të mbahen në fund të muajit gusht ose fillimi i shtatorit./Telegrafi/

Related posts

Osmani: Për herë të parë si vend ndjehemi se jemi çështje e brendshme e BE-së

Televizioni Koha

Komuna e Kumanovës kërkon karantinë 14 ditore

Televizioni Koha

GRUBI-TIGANJ: MBËSHTETJE KROATE PËR ZGJERIMIN

Televizioni Koha

Leave a Comment