Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/content/95/6740595/html/wordpress/index.php:3) in /home/content/95/6740595/html/wordpress/wp-content/themes/pennews/functions.php on line 254
Vogëlushi kosovar që kaloi 30 orë në këmbë me vëllaun në krah - Tv Koha
Lajmi i Ditës Rajon

Vogëlushi kosovar që kaloi 30 orë në këmbë me vëllaun në krah

Periudha e luftës së fundit në Kosovë është njëra nga ngjarjet më të trishta që s’do të harrohet me gjenerata, pikërisht për shkak të plagëve të rënda që ka shkaktuar tek kosovarët

Imazhe të shumëta, të tilla janë shpërndarë nëpër tërë botën aso kohe, të fëmijëve kosovarë duke u munduar të shpëtojnë nga plumbat.

E tillë është edhe kjo foto e fotografit Yannis Behrakis e publikuar në prestigjiozen ‘Reuters’ në përshkrimin e së cilës thuhet se këta dy fëmijë, (emrat e së cilëve nuk dihen) kanë bërë 30 orë rrugë për të ikur nga policia barbare serbe.

Fotografia është realizuar mes viteve 1998-1999, në kohën kur refugjatëve iu duhej të ecnin në këmbë më shumë se 30 orë, kur u dëbuan nga shtëpitë e tyre dhe ecën me orë të tëra për të lëshuar territorin e Kosovës dhe të shpëtonin pa u vrarë a malltretuar nga serbët, gjë që mijëra kosovarë nuk ia dolën.

Related posts

Mbledhja e KSI-së për vitin e ri shkollor vazhdon nesër

Televizioni Koha

Deputetët i votuan ndryshimet dhe plotësimet e Kodit zgjedhor

Televizioni Koha

Dukuri e pazakontë dhe e frikshme arkivole të shpërndara nëpër shumë lokacione në Gostivar, policia e heton rastin

Televizioni Koha

Leave a Comment