03/12/2023
3.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Yjet e Hollywood-it nënshkruajnë një letër të hapur në mbështetje të Izraelit

Një numër i madh personazhesh të njohur nga bota e filmit dhe televizionit, duke përfshirë Gal Gadot, Jerry Seinfeld, Jamie Lee Curtis dhe dhe Chris Pine, kanë vendosur emrin e tyre në një letër që tregon mbështetjen e tyre për Izraelin.

Letra, e cila ka më shumë se 700 nënshkrime, u krijua nga organizata Creative Community for Peace dhe dënon vrasjet masive nga Hamasi.

Në të thuhet: “Ky është terrorizëm. Gjithçka që po ndodh është e keqe. Nuk ka asnjë justifikim ose racionalizim për veprimet e Hamasit.

Këto janë akte barbare të terrorizmit që duhet të thirren nga të gjithë. Ata janë një organizatë terroriste, udhëheqësit e së cilës bëjnë thirrje për vrasjen e hebrenjve kudo”.

Gjithashtu u kërkohet personazheve të njohur të sigurohen që nuk po përdornin platformën e tyre për të ndarë informacione të gabuara rreth ngjarjeve që kanë ndodhur javën e fundit.

“Ne shpresojmë për ditën kur izraelitët dhe palestinezët mund të jetojnë krah për krah në paqe”, përmbyllet letra. /abcnews

Të fundit