Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/content/95/6740595/html/wordpress/index.php:3) in /home/content/95/6740595/html/wordpress/wp-content/themes/pennews/functions.php on line 254
Zjarrfikësit tetovarë pastruan shtratin e lumit Shkumbin nga trungjet e ngujuara brigjeve të tij - Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

Zjarrfikësit tetovarë pastruan shtratin e lumit Shkumbin nga trungjet e ngujuara brigjeve të tij

Zjarrfikësit tetovarë në ditët e fundjavës patën aksion për pastrimin e shtratit të lumit Shkumbin përgjatë brigjeve të tij. Me ndihmën e mekanizmit adekuat u prenë dhe mënjanuan drunjtë nga brigjet me qëllim që të mundësohet qarkullimi i ujit të lumit.

“Gjatë dy ditëve, të shtunën dhe të dielën u punua në brigjet e lumit Shkumbin. Që prej vitit 2015 kur pati vërshime në këto brigje u ngujuan shumë trungje të drunjve. Duke pasur parasysh se tani u kompletuam me pajisje mbrojtëse, iu qasëm mënjanimit të drunjve. Në vende të caktuar duhej të përdornim litarë për mbajtje dhe me sharra elektrike dhe sëpata të prehen drunjtë”, deklaroi shefi i njësisë zjarrfikëse nga Tetova, Uka Aliti.

Brigjet e lumit janë ndërtuar në vitet e 80-ta të shekullit të kaluar pasi që në vitin 1979 ka pasur vërshim të madh, me qëllim që të mbrohet qyteti nga shtresat e dheut, shkëmbinjtë dhe drunjtë. Gjatë vërshimit të fundit në gusht të vitit 2015, tre nga gjithsej gjashtë diga janë dëmtuar. .

Related posts

Zaev: VMRO-ASH, martesë e dënuar me divorc

Televizioni Koha

Rumenige: UEFA keq e mbaroi punën dhe prandaj është heqja e suspendimit ndaj Mançester Sitit

Televizioni Koha

Spasovski: Kartela pagese prej 9.000 denarë, vauçer për pushime deri më 6.000 denarë

Televizioni Koha

Leave a Comment