19/05/2024
19.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Grubi: Mickoski ka frikë nga BDI

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi gjatë një paraqitje televizive tha se sfidës së hapur që kërkoi Hristijan Mickoski, BDI iu përgjigj menjëherë dhe më korrektësi. Sipas Grubit, në deklaratën e Mickoskit u vërejtën tre komponentë kryesore që më herët nuk i kishte përmendur.

“Mendimi i ndryshuar që shprehu Mickoski është për tu vlerësuar sepse shprehi një qëndrim ndryshe. Në ju përgjigjëm menjëherë asaj deklarate të Mickoskit, e sfiduam. Ne dëgjuam se ai pranon ndryshimet kushtetuese, pranon bullgarët në kushtetutë dhe nuk kërkoi zgjedhje të parakohshme, pra ai ndryshoi qëndrim dhe sot jemi në një terren tjetër. Puna mbetet tek komisioni i ndryshimit të amendamenteve dhe VMRO-DPMNE pasi po të njëjtët thanë se nuk votojnë, ndërsa mjaftoi një deklaratë nga Mickoski që ato deklarata të bien në ujë”, tha Grubi.

Ai mes tjerash tha se po përcjellin anketat e realizuar së fundmi ku BDI po kryeson në të gjitha prej tyre si partia më e pëlqyer.

Ai poashtu tha se kërkesa e Mickoskit për qeveri monoetnike, shpreh frikën që ai ka nga shqiptarët dhe BDI. “Po shohim anketa dhe po analizojmë situatën aktuale politike në vend. Shohim se Mickoski nuk ka një besueshmëri të mirë tek votuesit e VMRO-së, përderisa del tjetër kush si më i besuar. Me 6 qershor ishim dëshmitarë të një deklarate të dhënë nga Mickoski i cili me gojë të tillë pranoi se nuk e ka fort problem futjen e bullgarëve në kushtetutë por i pengojnë shqiptarët në qeveri, I pengon BDI-ja. Normalisht, ne jemi pro që vendi të jetë në BE dhe nëse kjo qenka pengesë për VMRO-në ne largohemi, largohen të gjitha partite shqiptare, Hajde urdhëroni, të shohim se çfarë mund të bëni”, deklaroi Grubi./koha.mk/

Të fundit