13/08/2022
19.9 C
Tetovo

Botë

Me nuhatje ose gëlltitje, vaksinat e reja synojnë të frenojnë përhapjen e Covid-19

Vaksinat e injektuara kundër Covid-19 kanë qenë jashtëzakonisht të suksesshme, duke shpëtuar gati 20 milionë jetë globalisht në vitin e parë të përdorimit dhe...

Sirena sulmi në të gjithë Ukrainën, Zelensky mesazh kombit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka deklaruar se sirenat e sulmit ajror po dëgjohen në të gjithë vendin. Komentet Zelensky i bëri në orët e vona...

Vizita historike e Biden në Arabinë Saudite, çfarë pritet të vendoset për naftën dhe të drejtat e njeriut

Presidenti amerikan Joe Biden mbërriti dje pasdite në Arabinë Saudite, ku u takua me Mbretin Salman dhe princin e kurorës Mohammed bin Salman. Avioni presidencial...

Teksa ‘fluturonin në ajër’, rrëzohet karuseli – të paktën 20 persona, gjysma fëmijë, u lënduan në Itali

Të paktën 20 persona, gjysma prej të cilëve fëmijë, u lënduan pasi një “udhëtimi në ajër me karusel” në Itali. Ky incident ka tmerruar familjet...

Vendi në alarm, qindra kërminj gjigantë pushtojnë Florida, rrezik për njerëzit e bimët

Një pjesë e kërmijve gjigantë të tokës afrikane janë shfaqur papritur në bregun e Gjirit të Floridës, thonë zyrtarët lokalë. Jo vetëm që kafshët kërcënojnë...

Numri i viktimave nga tërmeti në Afganistan shkon në 920 – raportohet se qindra të tjerë kanë pësuar lëndime

Një tërmet i fuqishëm ka vrarë të paktën 920 njerëz në Afganistan si dhe ka lënduar qindra të tjerë, thonë zyrtarët talebanë. Imazhet tregojnë rrëshqitjet...

​Teksas, shkolla në të cilën u vranë 19 nxënës do të prishet

Shkolla fillore Robb në Uvalde të Teksas, ku një person i armatosur vrau 19 nxënës dhe dy mësues, do të shkatërrohet. Kështu ka deklaruar...

Samiti i G7 me dy mega-tema: uria dhe ngrohja globale

Samiti i G7 me dy mega-tema: uria dhe ngrohja globale Në samitin e G7 do të dikutohet për kriza të mëdha - nga lufta në...

Koreja e Veriut njofton shpërthimin e sëmundjes së zorrëve

Koreja e Veriut raportoi një epidemi të re të një sëmundje të zorrëve këtë të enjte. Bëhet fjalë për një njoftim të pazakontë nga një...

Rrethana të jashtëzakonshme, Ukraina mëson sot a do të jetë kandidate për t’u anëtarësuar në BE

Komisioni Evropian pritet që më 17 qershor të japë mendimin për t’i dhënë Ukrainës statusin e vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Ky takim...

OPEC: Kërkesa për naftë gjatë vitit 2022 do të tejkalojë nivelet para pandemisë COVID-19

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) i ka qëndruar parashikimit të mëparshëm se kërkesa botërore për naftë do të tejkalojë nivelet para pandemisë...

Macron, Draghi dhe Scholz në një tren special për në Kiev

Presidenti francez Emanuel Macron, kancelari gjerman Olaf Scholz dhe kryeministri italian Mario Draghi hipën në një tren special për në Kiev. Tre liderët evropianë hipën...

Alarm për sulme në Kiev gjatë vizitës së Macron, Scholz dhe Draghi-t

Vizta e tre liderëve europianë në Kiev është shoqëruar me sirena të sulmeve ajrore. Teksa Macron, Scholz dhe Draghi mbërritën në Kiev, sirenat janë dëgjuar...

Lirohet pas 41 vitesh atentatori i presidentit amerikan Ronald Reagan

Lirohet nga çdo kufizim, duke mbyllur kështu një kapitull të zi në historinë amerikane, John Hinkley, atentatori i Ronald Reagan, sipas mediave të huaja. “Pas...

Preken edhe mèrgímtarèt tanè, ky èshtè vendímí í rí í Zvícrès pèr vaksínat

Kèshíllí Federal ka vendosur tè lejojè qasjen nè vaksíním pèrforcues pèr qèllíme jo mjekèsore – kryesísht pèr ata qè duan tè udhètojnè. Pèr udhètíme...

K.Veriore përballet me shpërthim të ri të një sëmundjeje infektuese

Koreja Veriore ka raportuar të enjten për shpërthimin e një epidemie të paidentifikuar të zorrëve në një rajon bujqësor. Ky lajm rëndon edhe më shumë...