05/12/2022
9.8 C
Tetovo

Kuriozitetet

Japonia nxjerr shpikjen për ata që duan të pinë duhan në vendet publike

Duhet theksuar që Japonia është një nga vendet më të rrepta sa i përket rregullave të duhanpirrjes. Foto që qarkullon prej kohësh tregon se...

Zbulohet cili lloj i gjakut është më rezistues ndaj kancerit

Universiteti Karolonska në Suedi ka zbuluar llojin e gjakut më rezistues dhe më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve malinje. Grupi i gjakut B ka shansin më...

Shën Valentini, 10 traditat më të çuditshme të festimit në botë

Siç e dimë të gjithë Dita e Shën Valentinit, festohet në datën 14 shkurt në mbarë botën. Romantizmi nëpër filma, dhe marketingu nga kompanitë...

Ndahet nga jeta gruaja më e vjetër në botë, ajo jetoi plot 127 vite

Ka ndërruar jetë gruaja më e vjetër në botë Fotima Mirzokulova. Ajo lindi në 13 mars të 1893 në Taxhikistan, në kohën kur në Rusi...

Gruaja tenton të dalë nga parkingu, shkatërron katër makina

Një grua është bërë lajm i ditës në Britaninë e madhe nga gazeta “the Sun” për shkak të mënyrës së saj shumë origjinale për...

E frikshme! Dallgët e detit përplasen me trenin | VIDEO

Disa udhëtarë mbetën të plagosur pasi një dallgë e madhe u përplas në dritaret e trenit, në një kohë kur Britania po përballet me...

Gropa në rrugë “gëlltit” autobusin me pasagjerë | VIDEO

GTë paktën gjashtë njerëz janë vrarë dhe 16 të tjerë u plagosën pasi një gropë e madhe e hapur rishtaz në rrugë përpiu një...

Oqeanet ngrohen sikur të ishin hedhur 3.6 miliardë bomba mbi to

Temperaturat e oqeanit arritën nivele rekord në vitin 2019, me ritmin me të cilin ata ngrohen, duke sugjeruar që planeti në të cilin jetojmë...

Gjeniu 9-vjeçar po diplomohet në universitet

Një fëmijë nga Belgjika do diplomohet në Universitet. Gjeniu 9-vjeçar shkon në universitet për të marrë diplomën e bachelor. Laurent Simons po studion inxhinieri elektrike...

Dasmori shqiptar dëshiron t’i dhurojë disa para në sofër, por pendohet kur e fut dorën në xhep (VIDEO)

Dasma shqiptare gjithmonë është e njohur për sofrat e mbushura plot. E në një dasmë, një dasmor dëshiron t’i dhurojë disa para në atë...

Nga pasarela në spital/ Kur të rrëshqet këmba në sfilatë

Një sfilatë kërkon shumë punë. Orë te gjata përgatitjesh, dieta të rrepta dhe disiplinë. E duket se jo të gjitha modelet e përballojnë stresin...

13 vjeçari me “lëkurë gjarpri”

Një djalosh 13 vjeçar ka një çrregullim që është duke befasuar të gjithë. Elio Figueredo nga Florida ka lindur me një sëmundje të rrallë dhe...

E harroi fëmijën në aeroport, nëna detyron avionin të ulet

Një avion është kthyer mbrapsht në aeroport pasi një nënë pohoi se kishte harrur fëmijën e saj në terminal. Saudi Airlines ishte nisur në fluturim...

Do qeshni me lot me këtë video

Disa persona janë shumë të guximshëm, madje bëjnë gjëra që askush nuk do t’i kishte menduar. E tillë është edhe kjo video. Në këtë video e...

Gjendet diamanti i rrallë 300 milionë vjeçar në formë zemre

Një diamant i rrallë në formë zemre është zbuluar në Rusi. Diamanti u gjet në fund të muajit janar në Yakutia. Ekspertët thonë se guri...

Zbulohet mënyra për shndërrimin e plastikës në karburant

Në pritje të reduktimit në mënyrë drastike të mbeturinave të plastikës, një tjetër zgjidhje mund të vijë nga një teknikë e re që mund...