05/03/2024
12.7 C
Tetovo

Shendetësi

Reçeli i Konkave të Pishës – Ëmbëlsia Kuruese për Shëndetin

Reçeli i pishës është special, i njëtrajtshëm, tejet aromatik dhe i shijshëm. Ai është jashtëzakonisht i dobishëm për sëmundjet e frymëmarrjes. Reçeli i pishës konsiderohet...

Shega dhe Aloe Vera – Absolute për Shëndet të Plotë

Kombinimi i një fruti si Shega me Aloe Vera është një nga kurat më të fuqishme që natyra ofron. Vlerat e këtij bashkimi janë të...

Arsyet Përse Njeriu Plaket më Shpejt në Dimër – Çfarë Duhet të Bëni

Plakja dhe moti i ftohtë janë një kombinim jo dhe aq i mirë. Temperaturat e ulëta lënë gjurmë në shëndet dhe zmadhojnë shenjat fillestare të...

Tensioni i Gjakut Rritet në Varësi të Stinëve – Si të Mbroheni nga Ndikimi i Motit

Temperaturat e ftohta të dimrit janë shkaktare të rritjes së rrezikshme të tensionit të gjakut tek të moshuarit. Një studim francez ka zbuluar se tensioni...

Maqedonia e Veriut në zonën e kuqe për nga shkalla e goditjeve në tru

Maqedonia e Veriut është me të kuqe në hartën botërore, si për nga sëmundshmëria, gjegjësisht për sulmet në tru, ashtu edhe për sa i...

Diabeti i tipit 2, një rrezik në rritje për të rinjtë

Një studim i ri tregon se diabeti i tipit 2, një sëmundje kronike që ndikon në mënyrën se si trupi përdor sheqerin, po bëhet...

Vlerat e bajameve/ Ndihmojnë në tretjen dhe trajtimin e problemeve me stomakut

Bajamet kanë një vlerë të rëndësishme ushqyese, kryesisht për parandalimin e sëmundjeve të rëndësishme, plakjen e parakohshme të organizmit, si dhe ruajtjen e funksionimit...

Dita Ndërkombëtare e Joga-s, ja përfitimet fizike dhe mendore nga praktikimi i saj

Data 21 qershor është shpallur si Dita Ndërkombëtare e Joga-s nga Kombet e Bashkuara, më 11 dhjetor 2014 me anë të Rezolutës 69/131, duke...

Lulebora e kopshteve tona ka vlerat e panjohura shëruese

Ky topth petalesh delikate me ngjyra të ëmbla që të kënaqin shpirtin simbolizon mirënjohje, krenari dhe vlerësim. Luleborës i janë thurur këngë e vargje dashurie,...

Receta Fantastike e Pijes Me Veti Të Forta Shëruese

Kjo pije merr shijen dhe aromën fantastike nga frutat e ngrira dhe vetitë anti inflamatore nga kaleja e freskët. Kaleja është e mbushur me lëndë...

Paraliza e Gjumit – Pse Ndodh dhe Cilët Janë më të Rrezikuar

Zgjohesh papritur dhe je plotësisht i ndërgjegjshëm dhe i zgjuar por nuk lëviz dot? Atëherë sapo ke përjetuar të ashtuquajturën “paralizë e gjumit”. Ky problem...

Shkaktari Kryesor i Sëmundjes së Diabetit – Faktet e Reja

Kohët e fundit, për shkak të karantinës, ushqimi ka qenë instrumenti i duhur për mbijetesë, e për fat të keq në shumë raste edhe...

Si të Përdorni Bajamet për Shëndetin e Mëlçisë

Mjafton një grusht me bajame dhe nivelet e kolesterolit të mirë që ka lidhje direkte me shëndetin kardiovaskular, rritet me 19 përqind. Të dhënat e...

Sëmundja e Parkinsonit – Fara e Susamit një Kurë Parandaluese

Rreth 1 milion njerëz në Shtetet e Bashkuara dhe 10 milion njerëz në të gjithë botën, vuajnë nga Parkinsoni. Ky është çrregullimi i dytë...

Lëngu i Pjeprit Zgjidhja e Freskët për Rënien nga Pesha

Pjepri është nga frutat më të pasura me ushqyes të dobishëm për shëndetin e njeriut. Ai është i pasur me shumë vitamina, minerale dhe fibër. 90%...

Ankth dhe depresion, studimi zbulon pasojat e konsumimit të kanabisit tek të rinjtë. DW: Dëmton trurin dhe sjell vështirësi në përqendrim! Ja shenjat e...

Ajo që dihet mirë është se ekziston një lidhje midis përdorimit të kanabisit dhe depresioneve tek të rinjtë. Por cili është shkaku dhe efekti?...