20/07/2024
21.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

Pesë ushqime të neglizhuara që janë burim i shkëlqyer i hekurit

Hekuri është një mineral jashtëzakonisht i rëndësishëm për trupin tonë. Ne e marrim atë përmes dietës dhe është një pjesë e rëndësishme e hemoglobinës, një proteinë që transporton oksigjenin në indet e trupit.

“Hekuri është i rëndësishëm për mbështetjen e shëndetit të indit lidhor, metabolizmit të muskujve dhe proceseve të tjera në trupin e njeriut. Nëse nuk merrni mjaftueshëm hekur, mund të zhvilloni anemi. “Mund të jetë një gjendje serioze që çon në simptoma të tilla si dëmtim njohës, imunitet i dobësuar dhe lodhje”, tha dietologia Amy Gorin për Menge Health.

Për shkak të ciklit menstrual, gratë kanë më shumë gjasa të zhvillojnë anemi sesa burrat.

Cilat ushqime të shijshme përmbajnë hekur?

Fasule të zeza

Fasulet e zeza janë të pasura me proteina dhe antioksidantë. Një filxhan fasule të ziera përmban 3,62 miligramë hekur. Është një opsion i shkëlqyeshëm për vegjetarianët, të cilët kanë nevojë për dy herë më shumë hekur se ata që hanë mish.

Spinaqi

Shtoni 6 gram hekur me një filxhan spinaq të zier. Spinaqin mund ta shtoni në omëletë ose sallata.

Gjoksi i gjelit

Përveçse janë të pasura me hekur, ato janë të larta në proteina, e cila lidhet me një rrezik më të ulët të zhvillimit të obezitetit, diabetit dhe sëmundjeve të zemrës. Mishi i gjelit të detit rekomandohet të hahet në formë të freskët, jo si delikatesë.

Fara kungulli

Farat e kungullit janë një burim i mirë i hekurit dhe një nga burimet më të mira të magnezit, i cili ndihmon muskujt të relaksohen. Farat e kungullit mund të shtohen në smoothie, sallata, kos, makarona, supa dhe të ngjashme.

Kajsi të thata

Është fruti që përmban më shumë hekur. Ato janë të mbushura me antioksidantë që ndihmojnë në neutralizimin e radikalëve të lirë duke mbrojtur kundër sëmundjeve të tilla si diabeti dhe sëmundjet e zemrës.

Të fundit