29/02/2024
10.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

Spiuni i shekullit, si u instalua “Pegasus” në celularin e bosit të Amazonë

“Pegasus”, spiunuesi (spyware) famëkeq është një virus që mund të instalohet në pajisjet elektronike që funksionojnë në platformën IOS, Apple, si dhe në pajisjet që funksionojnë në platformën Android.

Zhvilluar nga kompania izraelite elektronike MSO Group, ai u zbulua për herë të parë në gusht 2016 pas një përpjekje të dështuar për ta instaluar në iPhone-in e një aktivisti për të drejtat e njeriut.

Më pas, operacioni u zbulua, aftësitë e tij dhe problemet e sigurisë që hasën të cilat u përmirësuan.

“Pegasus” ka aftësinë të lexojë tekste dhe mesazhe, si dhe të monitorojë bisedat telefonike.

Apple, sigurisht, u përpoq të mbrohet me versionin 9.3.5 të softuerit IOS, por duket se ka dështuar plotësisht për shkak të zbulimeve të fundit që pajisja e Jeff Bezos ishte infektuar dhe madje edhe në aplikacionin vëzhgues që shumë konsumatorë potencialisht naivë i konsiderojnë të pasigurt.

Bezos është njeriu më i pasur në botë që si duket ka edhe një shërbim të përmirësuar të sigurisë që shqetëson atë, familjen dhe interesat e tij. Së fundmi shefi i Amazon kishte një çështje serioze me sigurinë e tij të komunikimit, sepse fotografitë dhe mesazhet dërguar zonjës së tij u zbuluan, e shoqja reagoi dhe Jeff Bezos duhej të paguante një pasuri e tërë për të siguruar divorcin e tij.

Por këtë herë gjërat ishin më serioze. Virusi “Pegasus” u dërgua përmes aplikacionit vëzhgues nga telefoni personal i Mohamed bin Salman, pasardhësi dhe udhëheqësi i vërtetë i Arabisë Saudite.

Përfundimi erdhi pasi Raportuesit Special të Kombeve të Bashkuara vendosën të zbulojnë se si qeveria e Rijadit po gjurmon gazetarët dhe kundërshtarët politikë, si në rastin e gazetarit përfshirë vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi në Konsullatën e Arabisë Saudite në Turqi.

Në prill të vitit 2018, Bezos në një mbrëmjegala me princin kishin shkëmbyer numrat e telefonit.

Mësimi numër një: Ju kurrë nuk duhet të shkëmbeni numrat e telefonit me njerëz si Princi Salman.

Menjëherë pas këtij shkëmbimi të çuditshëm, u zbulua një foto e zonjës së Bezos, por vdekja e tmerrshme e Khashoggi u raportua në Ëashington Post, në pronësi të Jeff Bezos. Kjo do të thotë se me anë të një pajisje telefonike të njeriut më të pasur në Amerikë, princi saudit arriti të kryejë një seri veprimesh.

Arabia Saudite është konsumatori më i madh i sistemeve të armëve amerikane. Ai është gjithashtu aleati i gjatë i SHBA në Lindjen e Mesme. Por është gjithashtu vendi nga i cili lindi terrorizmi modern islam. Askush nuk harron se në Arabinë Saudite ka lindur Osama Bin Laden dhe djali i tij.

Siguria shumë personale e Bezos zbuloi në vazhdim se virusi Pegasus ishte “mbjellë” në celularin e tij përmes një videoje të dërguar disa muaj para vrasjes së Khashoggi.

/Ora News.tv/

Të fundit