05/12/2022
9.8 C
Tetovo

Lajme

Pendarovski: Procesi i Berlinit nuk është zëvendësim i anëtarësimit në BE, por instrument për anëtarësim më të shpejtë

Presidenti Stevo Pendarovski sot foli në konferencën “Procesi i Berlinit 2022 – Bashkëpunimi i intensifikuar: Procesi i rinovuar i Berlinit dhe e ardhmja e...

Kasami kërkoi që komunat të kenë më shumë kompetenca, ministri Penov: varret nga Kuvendi

Kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami disa herë ka theksuar se komunave duhet të u jepen më shumë kompetenca. Të njëjtën ai e...

A diskriminohen shqiptarët në buxhetin 2023?

Kryeministri, Dimitar Kovaçevski dhe ministri i Financave, Fatmir Besimi, përmes një konference të përbashkët për shtyp e prezantuan Propozim buxhetin për vitin 2023, duke...

Kovaçevski paralajmëron mbulimin e borxheve për institucionet që kanë borxhe me arsyetime objektive

Kryeministri Dimitar Kovaçevski tha sot se shteti do të duhet të mbulojë borxhet për rrymën e atyre institucioneve kyçe që kanë pasur arsye objektive...

Kovaçevski: Lufta kundër korrupsionit është në krye të agjendës sime

Detyrë themelore në luftën kundër korrupsionit është funksionimi i pandërprerë dhe i pavarur i institucioneve. Numri dy, është integriteti dhe profesionalizmi i atyre që...

“Alarmet për bomba”, ngritët padi penale për veprën “terrorizëm”

Ministria për Punë të Brendshme (MPB), Sektori për luftë kundër terrorizmit, deri tek Prokuroria Themelore Publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit...

Vdes ish deputeti maqedonas, pësoi infarkt gjatë seancës gjyqësore

Në moshën 50-vjeçare ka ndërruar jetë ish-deputeti Sashko Kostov. Nga Spitali i Përgjithshëm në Koçan kanë konfirmuar se rreth orës 10:30, Kostov është dërguar...

Nga mesnata ulet çmimi i benzinës

KRRE njofton se pas mesnatës do të lirohet çmimi i benzinës në Maqedoni. Çmimi i Eurosuper BS-95 do të ulet për 1,5 denarë, ndërsa...

Vesna Dameva u zgjodh kryetare e Këshillit Gjyqësor në vend të Cërvenkovskës

Vesna Dameva është kryetare e re e Këshillit Gjyqësor të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Si propozim i vetëm Dameva, në seancën e sotme...

BDI: Buxheti për vitin e ardhshëm parasheh 250 milionë euro për Korridorin 8

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) thotë se investimet kapitale në Buxhetin për vitin 2023 janë parashikuar të jenë 800 milionë euro, një buxhet zhvillimor,...

Taravari dorëzoi kandidaturën për kryetar të Aleancës për Shqiptarët

Ushtruesi i Detyrës, kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, sot para Komisionit në zyrën qendrore të partisë në Tetovë dorëzoi kandidaturën për kryetar...

Forumi i II-të vjetor për vetëqeverisje lokale

Sot në Shkup, në panel diskutimin "Partneritet për vetëqeverisje lokale të qëndrueshme" organizuar nga USAID diskutuam për mundësinë e përforcimit të kapaciteteve për shfrytëzim...

Bilall Kasami : Tetova, ky djep i kulturës së mirëfilltë shoqërore “Bletëzat 2022”

Kënaqësi që sonte bashkërisht me familjen time të ndjek për së afërmi festivalin e 🎼🎻🎷këngëve për fëmijë 🎸🎤"Bletëzat 2022". Me mbi njëzet këngë nga...

Ledion Ibishi, fitues I festivalot Bletëzat 2022

  Mbrëmë në Tetovë u mbajt edicioni i 28 i festivalit të këngëve për fëmijë Bletëzat 2022.Fitues i këtij edicioni u shpall këngëtari i vogël...

Refuzohet amandamenti i opozitës për shtyerje të rritjes së TVSHsë për energjinë elektrike

Komisioni Kuvendor për Financim dhe Buxhet në kuadër të debatit të sotëm të amendamenteve për Propozim-buxhetin për vitin 2023 nuk e miratoi amendamentin e...

Belovska: Personat me aftësi të posaçme nuk do të kenë më kufizime

Personat me aftësi të posaçme, nuk do të kenë më kufizime sa i përket kërkesës për kompensim edhe pasi të kenë mbushur 65 vjet....