26/02/2024
9.7 C
Tetovo

Lajme

Grubi: BDI do t’i fitojë 20 deputetë në zgjedhjet parlamentare!

Pas përfundimit të konferencës për mediat, zv/kryeministri Artan Grubi, ka treguar edhe numrin e deputetëve që sipas tij, ata do t’i marrin në zgjedhjet. Grubi...

Bojmacaliev: Është e palejueshme që policia në vend që të mbrojë qytetarët, po mbronë struktura të caktuara kriminale

Zëvendësministri plotësues i Punëve të Brendshme, Mitko Bojmacaliev në një intervistë për TV 21, duke iu përgjigjur pyetjes për hetimin e incidentit para klubit...

Agjencia për Zbatimin e Gjuhëve: Bankat private nuk e kanë detyrim ligjor përdorimin e gjuhës shqipe

Iniciativa qytetare “Më mirë për Tetovën” dje ngriti çështjen e diskriminimit të qytetarëve shqiptarë nga bankat në Maqedoninë e Veriut. Elmedina Abdullahi nga kjo...

Emocionohet rektori i UT-së: Qytetarët lëshonin shtëpitë e tyre të fillon mësimi, nuk i ndalonte asgjë studentët..

Rektori i Universitetit të Tetovës, Jusuf Zendeli në emisionin Ora e Parë i emocionuar flet për fillimet e para të hapjes së Universitetit të...

Mijallkov lirohet nga akuzat në rastin “Thesari”

Sasho Mijallkov, Goran Grujovski dhe Toni Jakimovski sot morën aktgjykim lirues në rastin “Thesari”, që ka të bëjë me keqpërdorimin e mjeteve nga Buxheti...

“Rruga e Shqipërisë drejt unionit, e qartë”, Delegacioni i BE reagon për miratimin e ligjit për Zonat e Mbrojtura: Legjislacioni të përputhet me standardet...

Delegacioni i BE reagon për miratimin e ligjit për zonat e mbrojtura. “Rruga e Shqipërisë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian është e qartë. Kërkon përpjekje...

Flamuri shqiptar në kangjellat e oborrit bëhet problem në shkollën greke, si u ngritën ‘në protestë’ nxënësit dhe prindërit

Një ‘incident’, sipas mediave greke, ka ndodhur në një shkollë në Argallasti në Pelion të Greqisë mëngjesin e djeshëm. Një nxënës i kësaj shkolle ka...

Akuzohet për sulmin në Banjskë të Kosovës, shpallet në kërkim nga Interpoli Milan Radoiçiç

Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për Milan Radoiçiç, i cili akuzohet se udhëhoqi grupin e armatosur serb që u...

PUSHTIMI TURK I BALADAVE SHQIPTARE

Çfarë ndodhi me baladën e mrekullueshme “Sytë e tu” të Frederik Ndocit? Përse u shua balada e pavdekshme “Kur një ditë të kthehesh ti” e...

Lëvizja Demokratike në Gostivar mbajti mbledhjen e Këshillit Themelues

Në Gostivar mbrëmë Lëvizja Demokratike (LD) mbajti mbledhjen e Këshillit Themelues, ku mes tjerash u diskutua edhe mbi aktualitetin politik, rrjedhimisht edhe rreth përgatitjeve...

Demiri: Bashkë me ndryshimin do të vjen edhe drejtësia

Zgjedhjet po afrohen, bashkë me zgjedhjet po afrohet edhe fundi i BDI-së, kështu deklaroi sot përfaqësuesi i VLEN Ardian Demiri, sipas të cilit është...

Spasovski dhe Kovaçevski do të marrin apanazh prej 2.500 eurove në muaj gjatë gjithë vitit

Dimitar Kovaçevski dhe ish-ministri i Brendshëm, Oliver Spasovski do të marrin apanazh. Shuma e kompensimit do të jetë si paga që personi i emëruar...

Taravari me propozim: Zgjedhja e presidentit të bëhet nga Kuvendi (VIDEO)

Kandidati për president të vendit nga radhët e opozitës Shqiptare, Arben Taravari propozoi mbrëmë që në ndryshimet kushtetuese krahas futjes së pakicës bullgare, të...

Pagesa e kontributeve shumë e lartë, duhet të ketë tolerancë për gazetarët!

Se shteti nuk dëshiron të ndihmojë sektorin mediatik dëshmohet edhe nga vlera e lartë që duhet të paguajnë punëdhënësit për gazetarët për t’i garantuar...

Ali Ahmeti: Me sloganin “Jo Rusisë, po Evropës” Bujar Osmani kandidati i BDI-së për president të Maqedonisë së Veriut

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti, sot në një prononcim në rrjetet sociale ka treguar se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së...

Jetojnë mbi 20 milionë të huaj, shumica e emigrantëve flasin gjermanisht në shtëpi

Më shumë se 20 milionë njerëz me origjinë të huaj jetojnë në Gjermani. Shumica prej tyre flasin gjermanisht në shtëpi. Por ka dallime. Edhe ata...