15/06/2024
22.4 C
Tetovo

Të tjera lajme

Ali Ahmeti: 11 shtatori ndryshoi çdo gjë dhe bota më nuk është e njëjtë

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka kujtuar 11 shtatorin e vitit 2001, ku në Shtetet e Bashkuara të Amerikës u sulmuan Kullat Binjake.

“20 vjet nga sulmet terroriste në??që lanë të vdekur 2977 qytetarë me prejardhje të ndryshme etnike dhe fetare. 11 shtatori ndryshoi çdo gjë dhe bota më nuk është e njëjtë. U sulmua jeta, liria, demokracia. U sulmua mënyra e të jetuarit e botës së qytetëtuar. Para dhe pas 11 shtatorit, ne ishim dhe mbetemi të rreshtuar në krah të Shteteve të Bashkuara të Amerikës sepse ajo është ana e drejtë e historisë dhe për arsye se ne përkojmë aty, në atë familje, në atë bashkësi, pranë atyre vlerave. Sot kujtojmë se sa e shenjtë dhe e shtrenjtë është liria”.

Të fundit