22/04/2024
7.6 C
Tetovo

Lajmi i Ditës

Dita e fundit e fushatës për zgjedhjet presidenciale!

Sot është dita e fundit e fushatës për zgjedhjet presidenciale, të cilat do të mbahen të mërkurën, më 24 prill. Pas mesnate fillon heshtja parazgjedhore...

Moti në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare. Në fund të ditës dhe gjatë natës do të ketë reshje lokale të...

Taravari: Ju lutem për mobilizim të jashtëzakonshëm në Gostivar të jetë mbi 7000 vota

Koalicioni i opozitës shqiptare VLEN, sonte kishte tubim në Gostivar. Kandidati i VLEN-it, për president, Arben Taravari tha se fitoret në këtë qytet renditen...

Bujar Osmani me mesazh ndaj bashkëqytetarëve maqedonas “Erdhi koha t’i ndryshojmë gjërat!”

Kandidati për President nga Fronti Europian, Bujar Osmani në tubimin qendror në Sheshin “Maqedonia” me mesazh për bashkëqytetarët maqedonas, ashtu si edhe për bashkëqytetarët...

Mexhiti thotë se me VLEN do të kemi shtet të së drejtës, flet për shqiptarët e dënuar padrejtësisht

Në tubimin Qendror të koalicionit VLEN, të mbajtur në Gostivar, Izet Mexhiti tha se me ta në qeveri problemet e qytetarëve do të kenë...

Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!

Kreu i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami në tubimin qendror të koalicionit VLEN në Gostivar ka deklaruar se qytetarët nuk do ta harronë asnjëherë keqqeverisjen...

Fronti Europian: Në Shkup vulosëm fitoren e madhe të 24 prillit dhe 8 majit

Fronti Europian sonte në sheshin Maqedonia në Shkup mbajtu tubimin qendror në prani të mijëra qytetarëve të cilët japin mbështetjen këtij koalicioni që do...

Taravari: Njësoj si ktheva besimin e qytetarëve në Ministrinë e Shëndetësisë, ashtu do ta bëj edhe për Presidencën

Në debatin e parë zgjedhor të të gjithë kandidatëve për President, morri pjesë edhe Arben Taravari kandidat nga koalicioni VLEN. Ai vendoi theksin në...

Nën mbikqyrje të Policisë dhe KSHZ-së sot ka nisur transporti i fletëve të votimit

Gjithsej 1.814.000 fletë votimi me emrat e 7 kandidatëve për zgjedhjet presidenciale janë paketuar në kuti kartoni me vulë mbrojtëse. Punonjësit e shtypshkronjës “Kiro...

Sela porosi VLEN-it: Mosni vëllezër, mos u bëni kukulla të Mickoskit

Ziadin Sela tha se liderët e koalicionit VLEN të paketuar kanë shkuar në valixhen e Mickoskit dhe për këtë ai pati një porosi që...

Kasami: Populli thotë, “burgu është për burrat”

Lideri i Lëvizjes Besa Bilall Kasami në tubimin Qendror në Gostivar i ka dërguar selam Frontit Europian duke i thënë se “burgu është për...

Ahmeti porosi Mickoskit: Mos kërko belanë

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti ka shfrytëzuar tubimin qendror të “Frontit Evropian”, në sheshin e Shkupit për të dërguar disa porosi në adresë të...

Humbin jetën dy persona në një aksident në rrugën Shtip – Koçan

Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur në autostradën e shpejtë Shtip-Koçan, në afërsi të zonës industriale në Shtip. Sipas informacioneve fillestare nga aksidenti...

Kultura e komunikacionit në Maqedoni është e ulët, vozitje e shpejtë, nën ndikimin e alkoolit

Analiza e Ministrisë së Punëve të Brendshme tregon se shkeljet në trafik janë në rritje në Maqedoni gjatë tre viteve të fundit. Shoferët shpeshherë...

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, në tubimin e VLEN në Cyrih të Zvicrës, deklaroi para mërgimtarëve se, ata janë pjesa më e rëndësishme...

Frika nga humbja e ndikimit në pushtet dhe mbajtja në kontroll janë arsyet pse nuk është miratuar Ligji për Shërbim të Lartë udhëheqës

Mungesa e vullnetit politik, frika nga humbja e ndikimit në pushtet dhe mbajtja në kontroll e lojalitetit të anëtarësisë, sipas ekspertëve, janë arsyet pse...