24/05/2024
11.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Arrestimi i gazetarit Saliu, MPB: Janë sulmuar policët, është gjetur një armë,gazetari Furkan Saliu reagon nga stacioni policor, ja çka shkruan

Nga Ministria e Punëve të Brendshme kanë dalë me versionin e tyre rreth arrestimit të gazetari Furkan Saliu. Sipas MPB-së, përveç Saliut, janë arrestuar dy persona të tjerë, të cilët sipas tyre dyshohet se kanë sulmuar policinë. Nga MPB shtojnë se në veturën nën pronësi të Saliut është gjetur një armë.

“Sot (04.07.2024) rreth orës 17:00 në stadiumin e futbollit në fshatin Konjare e Mesme, gjatë ndeshjes së futbollit mes K.F. “Konjare” dhe K.F. “Kumanova”, rreth njëzet minuta para përfundimit të ndeshjes, është tentuar që publiku vendas të përleshet me lojtarët mysafirë. Përpjekja u pengua nga ana e shërbimeve dhe ndeshja është ndërprerë. Gjatë intervenimit, pjesëtarët e Njësisë për Ndërhyrje të Shpejtë janë sulmuar nga dy persona. Personat që kanë kryer sulmin janë arrestuar menjëherë dhe është konstatuar se bëhet fjalë për F.S.(33) nga fshati Haraçinë dhe N.J. (26) nga fshati Haraçinë, ndërsa S.B. (40) nga fshati Haraçinë është arrestuar për pjesëmarrje në përleshje. Gjithashtu, rreth orës 18:00, gjatë kontrollit të automjetit të pasagjerëve “Dacia Duster”, në pronësi të F.S., me drejtues F.A.(34) nga fshati Kondovë dhe pasagjer A.R. (21) nga fshati Kondovë, në bagazh u gjet një armë. SPB-Shkup ndërmerr masa për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të rastit”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Përshëndetje,

Jam Furkan Saliu.

Për shkaqe objektive nuk mund të shkruaj në profilin tim personal. Për momentin po mbahem në stacionin policor në Avtokomandë.

Më vjen keq që me sjelljen time ndoshta kam ndikuar që situata të eskalojë që në fund të përfundoj në pranga. Më vjen keq edhe nëse ju kam deshpëruar juve që keni besuar në punën time. Ju siguroj që unë nuk kam sulmuar polic.

Edhe pse gjithçka ka qenë e xhiruar, policia i ka fshirë materialet në stacion policor.

Sa i përket armës që është gjetur në veturën time… Arma është me leje dhe është gjetur në veturën time. Gjatë arrestimit tim telefoni, çelësat me kanë rënë prej xhepi dhe kameramani im i ka marrë.

Pa urdhër të gjykatës dhe pa qenë unë prezent si pronar i veturës është kontrolluar nga njesiti special.

Vepra e cila më ngarkohet, sulm ndaj nëpunesit policor nuk mban ujë dhe asnjëherë nuk mund të dëshmohet. Faleminderit për përkrahjen dhe shpresoj se do shihemi shumë shpejt.

Të fundit