18/06/2024
18.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Austria dëbon diplomat rus për shkak të spiunazhit

Austria për herë të parë solli vendim të shpall diplomatin rus për “persona non grata” dhe kërkoi deri më 1 shtator ta lëshojë Austrinë, që paraqet kulm të aferës së spiunimit, të cilin ekspertët austriakë e konsiderojnë për si shumë të rëndë.

Diplomati rus dyshohet se me vite është marrë me spiunazh ekonomik, fillimisht me haj-tek kompani.

Afera është zbuluar pasi në lidhjen e tij, një austriak, ky bashkëpunim ishte shumë i rëndë dhe rastin e ka paraqitur tej shefi i tij.

Gjatë gjykimit rusi i referohet imunitetit diplomatik dhe refuzoi të japë deklaratë. fb/

Të fundit