17/06/2024
18.3 C
Tetovo

Të tjera lajme

Bllokohet ligji për rritjen e pagave dhe prokurorëve në Maqedoni, opozita dorëzon 2100 amendamente

Grupi parlamentar i OBRM-PDUKM-së bllokoi sot me 2.100 amendamente katër ligjet që kërkonin rritje të pagave të gjyqtarëve, prokurorëve publikë dhe të gjyqësorit, këshilli prokurorial.

Katër ligje ishin në rend dite në seancën e Komisionit për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet komuniteteve dhe pasi u konstatua se për secilin ligj janë dorëzuar rreth 500 amendamente, ajo është ndërprerë.

Deputeti i OBRM-PDUKM-së, Dajanço Eftimov, në një konferencë për media në Kuvend, theksoi se në kushtet kur inflacioni në vend është në shkallë alarmante, kur biznesmenët mezi paguajnë punëtorët e tyre, kur qytetarët mezi ia dalin mbanë, Qeveria e re me padyshim zakone të vjetra, nuk anon nga synimi për të rritur pagat e gjyqtarëve dhe prokurorëve.

“Të jemi të qartë, grupi parlamentar i OBRM-PDUKM-së dhe koalicionit nuk është kundër rritjes së pagave të gjyqtarëve dhe prokurorëve publikë, por ne si deputetë përgjegjës po reagojmë për arsye parimore, sepse është pikërisht rritja e pagave në gjyqësor duhet të jetë masa e fundit, jo masa e parë që duhet të bëjë kjo Qeveri”, tha Eftimov.

Paraprakisht, Komisioni për Sistemin Politik dhe deputetët e koalicionit qeverisës dhe opozitës kanë mbështetur ndryshimet në Ligjin e Kuvendit për barazimin e pagave me pagën minimale, si dhe Ligjin për amnistinë, i cili do të përcaktojë dënimet me kusht për personat që u ndëshkuan gjatë pandemisë Covid.

OBRM-PDUKM e ka mbështetur ligjin, por sipas deputetit Antonio Milloshoski, ai nga një aspekt është diskriminues sepse nuk përfshinë personat që kanë paguar tashmë një gjobë për thyerjen e orës policore gjatë krizës së COVID-19.

Të fundit