23/04/2024
6.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

Dita nis me kthjellime dhe vranësira të lehta, por si do të ndryshojë moti orët në vijim

Dita nis me kthjellime dhe vranësira të lehta në të gjithë vendin tonë, ku në Luginat e lumenjve do ketë prezencë të dukshme të mjegullës. Orët e mesditës vijojnë në të njëjtat kushte atmosferike për pjesën më të madhe të vendit vetëm zonën e Alpeve do kenë zhvillim të vranësirave dhe flokë dëbore. Parashikohet që këto kushte atmosferike të mbeten deri mëngjesin e ditës së martë.

Temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në mëngjes por rritje më të ndjeshme do ketë gjatë mesditës duke luhatur vlerat ditore nga -3°C deri në 15°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 38 km/h nga drejtimi verilindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 2 ballë.

Kosova

Alternime kthjellimesh dhe vranësirash mbizotërojnë motin gjatë pjesës së parë të ditës në territorin e Kosovës. Edhe pjesa e dytë e ditës mbetet me kthjellime dhe vranësira për zonat jugore, por momente të shkurtra me flokë dëbore do ketë zona verilindore.

Maqedonia e Veriut

Alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare dominojnë kushtet atmosferike në Republikën e Maqedonia e Veriut. Por mesdita dhe kryesisht pasditja sjellin shpeshtim të vranësirave dhe ndonjë reshje të papërfillshme dëbore në verilindje dhe lindje të territorit të Maqedonia e Veriut.

Të fundit