18/06/2024
18.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Dje janë vaksinuar 12.211 qytetarë të Maqedonisë

Vaksinimi po zhvillohet normalisht në të gjitha pikat në të gjithë vendin, informoi Ministri i Shëndetësisë Venko Filipce.

“Janë aplikuar gjithsej 232.485 doza të vaksinave, ndërsa 36.366 qytetarë janë rivaksinuar. Dje, gjithsej 12.211 qytetarë janë vaksinuar. Dje doza e parë e vaksinës u mor nga 9.711 qytetarë.

Numri i personave që kanë shprehur dëshirën për vaksinim përmes platformës në internet vakcinacija.mk është 384.706 qytetarë.

Regjistrohuni në vakcinacija.mk sepse është mënyra më e lehtë dhe më e shpejtë për të vaksinimi. Me shifrat e fundit 44% e popullsisë mbi moshën 70 vjeç ka marrë të paktën një dozë të vaksinës.

Sipas shifrave të fundit, 36% e popullsisë mbi 65 vjeç kanë marrë të paktën një dozë vaksine. Sipas shifrave të fundit, 30% e popullsisë mbi 60 vjeç kanë marrë të paktën një dozë vaksine”, shkruan Filipçe./Telegrafi/

Të fundit