21/04/2024
4.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Filipçe: Mund të rekomandojmë të mbyllen kufijtë nëse del se hyrja e qytetarëve nga Serbia dhe Kosova rrezikon shëndetin

Në ditët në vazhdim, ka mundësi të rekomandojmë disa masa nëse vërtetojmë se hyrja e qytetarëve nga Serbia dhe Kosova mund të rrezikojë sistemin tonë shëndetësor, tha sot Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe. Për një vendim i tillë, tha ai, po priten informacione nga disa qytete në të dy vendet për numrin e pacientëve të infektuar me koronavirus rishtazi, raporton SDK, përcjell Portalb.mk.

“Në 10 ditët e kaluara, kriza e koronavirusit është përshkallëzuar kudo,” tha ai.

Në Serbi ka mbi 300 raste në ditë, Bullgaria mbi 150, Kroacia 86, Shqipëria 70, Kosova mbi 100 raste në ditë. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), 60 përqind e 10,000,000 rasteve janë regjistruar në qershor, dhe në vendin tonë, tha ai, vala e re erdhi pak më herët.

“Në javën e kaluar, kemi 303 më pak pacientë, por edhe më pak të vdekur dhe më shumë të shëruar. Incidenca është pak më e ulët. Faktori i transferimit të R-0 është pak më shumë se 1, dhe në periudhën tjetër më parë ishte rreth 0.9”, tha ai.

Me qëllim që sistemi shëndetësor të jetë i gatshëm në muajt e vjeshtës, kur virusi pritet të përhapet edhe më shpejt, Filipçe tha se një spital modular do të ngrihet pranë Klinikës së Pulmologjisë, i cili do të jetë një qendër e trijazhit (shpërndarjes) së pacientëve me kovid-19, dhe se kishte biseduar me disa kryetarë komunash dhe drejtorë të institucioneve shëndetësore në të gjithë vendin për t’u përgatitur për valën e vjeshtës. Planifikohet gjithashtu që, për trajtimin e pacientëve, të përdoren konvikte studentore, siç është në Ohër, por për këtë do të pasojnë bisedime me Ministrinë e Arsimit.

Duke iu përgjigjur pyetjes së një reporteri nëse dy anesteziologë po largohen nga Spitali i Përgjithshëm i Qytetit (CGH) “8 Shtatori”, ai tha se në periudhën e kaluar ka pasur një numër të shtuar të kërkesave për transferime të personelit mjekësor nga shëndetësia private në publik, dhe se kanë mbërritur dy anesteziologë. në “8 Shtator”. Tani, njëra mjeke ka paralajmëruar dorëheqjen e saj dhe dëshiron të kthehet në një spital privat, ndërsa Filipçe ka konfirmuar se do të largohet edhe një mjeke tjetër e cila ka punuar këtu për shumë vite.

“Nga e mërkura, dy anesteziologë nga KARIL do të vijnë në spital, kështu që nuk do të ketë mungesë të stafit,” tha ai.

Ndryshe, Ministria e Shëndetësisë informon se gjatë 24 orëve të fundit 78 persona janë infektuar me virusin korona, 5 pacientë kanë ndërruar jetë dhe 172 janë shëruar. Me këtë, numri i përgjithshëm i të vdekurve ka arritur në 346, i të infektuarve në 7124, të shëruarve 3199, ndërkaq për momentin në vend kemi 3579 raste aktive.

“Kanë ndërruar jetë 5 persona, tre nga Shkupi, një nga Kumanova dhe një nga Struga. Mosha e tyre është: 80, 70, 77, 63, dhe 86 vjeçare”, informojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

Të fundit