24/05/2024
11.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

IRI i publikoi rezultatet për rejtingun e partive,BDI 6%, ASH 5% , BESA 4%

Nëse nesër do të mbaheshin zgjedhjet parlamentare, 19% e të anketuarve do të votonin për VMRO-DPMNE-në, 11% për LSDM-në, 7% për BDI-në, 6% për Levicën, 5% për Aleancën për Shqiptarët dhe 4% për Lëvizjen BESA. Kështu tregojnë të dhënat e anketës së Institutit Ndërkombëtar Republikan (IRI), e cila është zbatuar prej 23 shtatorit deri më 13 tetor të këtij viti, me margjinë të gabimit prej 2,8% dhe 95% nivel të besimit me 1.207 të anketuar, njofton Portalb.mk.

6% e të anketuarve do të votonin për ndonjë parti tjetër, 52% nuk i përkasin ndonjë partie, ndërkaq 5% kanë refuzuar të përgjigjen.

Në lidhje me popullaritetin e politikanëve, ish kryeministri Nikolla Gruevski, i cili është azilant në Hungari udhëheq me 7%, Hristijan Mickoski dhe Ali Ahmeti pas tij janë me nga 6%, kryeministri aktual Dimitar Kovaçevski me 5%, presidenti Stevo Pendarovski, Dimitar Apasiev dhe Bilall Kasami me nga 3%, ndërkaq Zoran Zaev, Ziadin Sela dhe Branko Cërvenkovski me nga 2%.

36% e të anketuarve, vlerësojnë se tani jemi më afër BE-së, ndërkaq 43% vlerësojnë se kemi qenë më afër kur e kemi marrë statusin vend kandidat në vitin 2005. 21% nuk dinë ose refuzojnë të përgjigjen.

Në lidhje me atë se kur pritet që Maqedonia e Veriut të bëhet anëtare e BE-së, 20% janë përgjigjur për periudhën prej 1 deri në 5 vjet, 26% për periudhën prej 5-10 vjet, 25% për periudhën më shumë se 10 vjet dhe 23% kanë deklaruar se nuk presin ndonjëherë që RMV të anëtarësohet në BE. 6% nuk e dinë ose kanë refuzuar të përgjigjen.

Të fundit