24/07/2024
27.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

Java e tretë – bisedimet do të rifillojnë, Rusia goditi banesat në Kiev

Përpjekjet diplomatike për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë po përgatiten sot (të hënën), me negociatorët ukrainas dhe rusë të vendosur të bisedonin përsëri pasi të dyja palët përmendën përparimin, edhe pse Rusia sulmoi një bazë pranë kufirit polak dhe luftimet u ndezën diku tjetër. Në këtë sulm, u vra një person dhe tre të tjerë u plagosën. Ndërkohë, Rusia duket se ka ndaluar funksionimin e aplikacionit Instagram për shpërndarjen e fotografive.

Ky vendim ka ardhur pasi kompania që posedon Instagram-in, Meta, ka vendosur t’i lehtësojë përkohësisht rregullat e moderimit dhe t’i lejojë përdoruesit të postojnë mesazhe anti-ruse transmeton Portalb.mk.

Të fundit