28/05/2024
20.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Ledion Ibishi, fitues I festivalot Bletëzat 2022

 

Mbrëmë në Tetovë u mbajt edicioni i 28 i festivalit të këngëve për fëmijë Bletëzat 2022.Fitues i këtij edicioni u shpall këngëtari i vogël nga Tetova Ledion Ibishi me këngën Ylli i skenës, me tekst Laurije Ibrahimi me muzikë dhe orkestrim të Albert Camit. Pas marrjes së çmimi ledioni u shpreh se dëshiron që të vazhojë me muzikë dhe ti përkushtohet më shumë.

Juria profesionale në përbërje profesoreshat emuzikës Valbona Mustafi Alimi, Kanita Aliu dhe Gadaf Elmazi- solo këngëtar, ndanë edhe tre çmime të dyta fëmijëve Diona memeti, Zara Neziri dhe Eda Saiti, ndërsa pesë çmime të treta edhe atë Lisa Zenki, isra Bekteshi, Rea Qormemeti, Ensar Baca dhe Rozana Velaj.Poashtu janë ndarë edhe çmime të tjera profesionale, si Menada Ilire, Bletëza më e vogël, Best Hit, Best talent, vokali më i mirë, muzika më e mirë, orkestrimi më i mirë, performansa më e mirë, mikrfoni i artë dhe best spot. Ndërkaq, 20 këngët garuese u interpretuan nga fëmijët e ardhur nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut. Mbështetës kryesor i festivalit të këngëve për fëmijë Bletëzat 2022, kësaj radhe ishte komuna e Tetovës, me ç`rast kryetari Bilall Kasami, duke bërë hapjen e festivalit shprehu gatishmëri që edhe në të ardhmen të përkrahë festivalin.

Edicionin e 28 të festivalit të këngëve për fëmijë Bletëzat 2022 e ndihmuan edhe komuna e Bogovinës, Komuna e Tearcës dhe Jehona Events Agency e cila ka bërë dekorimin e skenës. Këngët konkuruese edhe këtë vit u shoqruarn nga korri i fëmijëve pranë shkollës fillore Liria në Tetovë, të udhëhequr nga profesoresha e muzikës Laurije Ibrahimi.Si çdo vit, edhe këtë vit kishte një numër të madh të publikut, në mesine trye shumë prind, fëmijëte të cilëve ishin pjesë e festivalit.

Në këtë festival kishte edhe paraqitje revilae të talentëve të rinj.Kanita Abdiu luajti një performansë në gitarë, Rida Vehapi me violinë, Erion Ballanca performoi një këngë të ri të re, grupi i valleve pranë shkollës fillore 7 marsi në Çellopek, kënaqen publikun me një valle me motive popullore.

Befasi e këtij festivali ishte performance e një vogëlueshe refugjate nga Ukraina Dasha Nefjodova, e cila interpretoi këngën Ukraina je ti, e që nxiti emocione në sallë me shpresën që sa më shpejt të përfundoi lufta në Ukrainë dhe ajo të kthehet në shtëpinë saj.

Festivali i këngëve për fëmijë, u transmetua mbrëmë drejtpërdrejt në Televizionin Koha, kurse së shpejti do të postohet edhe në rrjetet tjera sociale. Festivali Bletëzat falënderon bashkëpuntorët e këtij festivali si, profesoreshën Njomza Mezini nga Kosova, Zinçe Mimidinovski nga Dibra dhe autorët e këngëve si Laurije Ibrahimi, Ramazan Çeka, Avni Qaili, Albert Cami dhe shumë të tjerë. Këtë festival e udhëheqën moderatorët Ermira Selami dhe Iva Nasufi, ndërsa me profesionalizëm u realizua edhe nga stafi teknik i Televizionit Koha.

 

 

Të fundit