21/07/2024
22.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

LSDM: Gjuha dhe identiteti nuk janë të negociueshme

Gjuha dhe identiteti nuk janë të negociueshme dhe as nuk mund të negociohen. Gjuha maqedonase dhe identiteti maqedonas janë konfirmuar dhe njohur, thonë nga LSDM.

LSDM reagon ndaj akuzave të OBRM-PDUKM-së pas intervistës së Kryeministrit Zoran Zaev për “BGNES”, duke komentuar se partia e opozitës e udhëhequr nga Hristijan Mickoski nuk ka besueshmëri për të folur në lidhje me Luftën Çlirimtare Popullore dhe partizanët.

“Partia që ndërtoi ideologjinë duke poshtëruar Luftën Nacionalçlirimtare, luftëtarët, partizanët, duke ndryshuar kuptimin e tyre, duke fshirë emrat e rrugëve, bulevardeve dhe institucioneve që u emëruan pas partizanëve maqedonas, një parti që gjatë regjimit, hodhi të gjallët në rrugë luftëtarët dhe i la ata pa premisa, nuk ka besueshmëri të flasë për Luftën Nacionalçlirimtare dhe partizanët.

Asgjë e re nga Mickoski dhe OBRM-PDUKM. Gjithmonë, në të gjitha momentet kyçe për të ardhmen evropiane, Mickoski del në publik dhe përpiqet të minojë pozitat e shtetit, të pengojë shtetin, të përhapë gënjeshtra dhe të nxisë tensionet në publik. Por qytetarët nuk besuan në histerinë e përhapur nga Mickoski për një kohë të gjatë. Mickoski nuk ka ndjenjë se çfarë është interesi shtetëror ose kombëtar sepse udhëhiqet ekskluzivisht nga interesi partiak. Kjo është arsyeja pse ai u ndëshkua nga qytetarët dhe kjo është arsyeja pse ai do të mbetet në opozitë për një kohë të gjatë”, thonë nga LSDM./Telegrafi/

Të fundit