13/07/2024
24.3 C
Tetovo

Të tjera lajme

LSDM: VMRO–DPMNE ka shpërndarë qëllimisht lajme të rreme për asimilim dhe bullgarizim

Pasi të gjitha gënjeshtrat e VMRO-DPMNE-së dhe Hristijan Mickoskit dështuan, gjëja e parë që duhet të bëjnë është t’i kërkojnë falje opinionit për futjen e frikës dhe pasigurisë, thuhet në kumtesën e LSDM-së.

“Atëherë OBRM-PDUKM duhet të kërkojë përgjegjësi nga Mickoski për minimin e pozitave shtetërore në mosmarrëveshjen me Bullgarinë, duke gënjyer se po shitej identiteti, gjuha dhe historia.

Mickoski dhe VMRO-DPMNE me vetëdije kanë shpërndarë të pavërteta, lajme të rrejshme përmes të cilave i frikësuan qytetarët në shtëpi me gjoja asimilim dhe bullgarizim, ndërsa jashtë minuan pozitat shtetërore.

Një qëndrim i tillë është i papërgjegjshëm në dëm të pozitave shtetërore dhe interesave kombëtare.

Është koha e fundit që Mickoski dhe VMRO-DPMNE të ndryshojnë dhe të qëndrojnë në anën e shtetit, qytetarëve, të mbështesin qëndrimet shtetërore në marrëdhëniet me Bullgarinë në vend që t’i minojnë ato.

Qeveria e udhëhequr nga LSDM-ja dhe kryeministri Dimitar Kovaçevski do të vazhdojnë të mbrojnë pozitat shtetërore dhe interesat kombëtare, pavarësisht se si do të veprojnë Mickoski dhe VMRO-DPMNE -ja”, thuhet në kumtesën e LSDM-së.

Të fundit