21/05/2024
15.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

LSDM: VMRO-DPMNE po bën gjithçka për të krijuar krizë politike në vend

Nga partia në pushtet akuzojnë Hristijan Mickoski dhe VMRO-DPMNE-në se po bëjnë gjithçka për ta mbajtur vendin në pezull dhe për të krijuar një krizë politike, thjesht sepse kanë frikë nga ballafaqimi me elektoratin.

“Sjellja e Mickoski dhe stafit të VMRO-DPMNE-së në qeverinë teknike, e cila në vend të qytetarëve, ka treguar se ato i shërbejnë vetëm interesave të partisë, janë një dëshmi tjetër se pse duhen zgjedhje dhe një qeveri e re politike.

Në periudhën kryesore dhe më të vështirë në vend, kur u përballëm me një krizë globale për shkak të coronavirusit, Mickoski, në vend të konstruktivitetit, tregoi destruktivitetin në dëm të qytetarëve.

Në fillim të krizës, Mickoski e nënvlerësoi, madje duke tallur me kërcënimin e coronavirusit, dhe më pas vazhdoi të shërbejë pjekurisht gënjeshtra që krijuan panik.

Ai gënjeu se nuk kishte teste të mjaftueshme për coronën kur mijëra qytetarë u testuan sipas protokolleve, duke udhëhequr një fushatë të ndyrë plot me gënjeshtra dhe kërcënime kundër Ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe”, akuzojnë nga LSDM.

Nga atje shtojnë se Mickoski dëshironte të krijonte një imazh të rremë që 140.000 qytetarë humbën punën për shkak të coronavirusit, kur numri nuk i kalonte as 8.000./Telegrafi/

Të fundit