17/06/2024
18.3 C
Tetovo

Të tjera lajme

Maqedonia vetëm me 421 raste aktive, BE e vendosi në listën e vendeve të sigurta

Ambasadorët e BE-së dje u pajtuan që të hiqen kufizimet e udhëtimeve për shtetasit e disa vendeve, në mesin e të cilave edhe Republika e Maqedonisë së Veriut.
Vendimi duhet të publikohet formalisht në Gazetën Zyrtare të BE-së me çka do të hyjë në fuqi, sipas gjitha gjasave të premten.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe tha se vendimi i Bashkimit Evropian për lehtësim të udhëtimeve të shtetasve tanë vjen pas stabilizimit të gjendjes me virusin në shtet. Por, ai paralajmëroi se pandemia ende nuk ka përfunduar dhe se duhet t’u përmbahemi masave për mbrojtje.

“Bashkimi Evropian vendosi t’i lehtësojë kufizimet për udhëtim të shtetasve tanë, në çka u dakorduan të gjitha 27 anëtaret e bllokut. Ky vendim i BE-së vjen pas stabilizimit të gjendjes me virusin në shtet. Vazhdojmë ta ndjekim me vigjilencë gjendjen epidemiologjike në vend.

U bëj thirrje qytetarëve se akoma vlejnë masat themelore për mbrojtje nga virusi Kovid-19. Pandemia nuk ka përfunduar tek ne, në vendet e rajonit, e madje edhe çdokund në botë, ende ka raste aktive dhe raste të reja, që në njëfarë mënyre është kërcënim potencial për goditje të mundshme nga virusi, prandaj duhet t’u përmbahemi masave për mbrojtje”, shkroi ministri Filipçe në Facebook.

Dje agjencia gjermane DPA publikoi se Bashkimi Evropian duhet gradualisht t’i lehtësojë kufizimet për hyrje të udhëtarëve nga SHBA-ja dhe shtatë vende të tjera sipas marrëveshjes së të mërkurës mes 27 vendeve anëtare.

Udhëtarët nga SHBA-ja, Shqipëria, Hong-Kongu, Libani, Makao, Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Tajvani duhet më lehtë të hyjnë në Union, deklaruan nga kryesimi portugez me BE-në për agjencinë gjermane të lajmeve DPA.

Personat të cilët dëshirojnë të udhëtojnë duhet të jenë të vaksinuar plotësisht me vaksinë të miratuar nga ana e BE-së ose e Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Nëse nuk janë vaksinuar, duhet të tregojnë test negativ PCR.

Ndryshe, dje në Maqedoninë e Veriut nuk kishte të vd ekur nga Covid-19. Nga 2.802 testime të bëra u regjistruan vetëm 15 raste.

Nga 15 rastet e reja, pesë janë në Kërçovë, Shkup – 4, Tetovë – 3, Prilep, Ohër dhe Dellçevë – nga 1. Dje u regjistruan edhe 14 pacientë të shëruar: nga Shkupi – 11, Kumanova, Gostivari dhe Kërçova – nga 1.
Deri më tani janë bërë gjithsej 841.125 testime për Covid-19.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Covid-19 në vendin tonë prej fillimit të epidemisë është 155.583, numri i pacientëve të shëruar është 149.690, i të vd ekurve 5.472, ndërsa numri i rasteve aktive është 421. Sipas analizave epidemiologjike për momentin, në Shkup ka 167 raste aktive, Kumanovë – 49, Kërçovë – 34, Prilep – 32, Tetovë – 32, Ohër – 22, Manastir – 16, Gostivar – 13. Në nëntë qytete nuk ka Kovid-19, në Vallandovë, Krushevë, Makedonski Brod dhe Makedonska Kamenica vetëm nga një rast aktiv.

Nga Ministria e Shëndetësisë, dje informuan se vaksinimi po vijon pandërprerë në të gjitha pikat në të gjithë vendin. Pardje ishin dhënë 5.611 vaksina. Në ueb-platformën vakcinacija.mk, deri më tani janë regjistruar për vaksinim 452.093 qytetarë.

Gjithsej 263.083 qytetarë u vaksinuan në pikat e vaksinimit në vend deri pardje. Doza e parë e vaksinës dje u mor nga 3.606 qytetarë, si dhe u vaksinuan gjithsej 5.611 qytetarë. Gjithsej 458.131 doza të vaksinave janë aplikuar në vend, ndërsa 195.048 qytetarë janë rivaksinuar

Të fundit