17/06/2024
23.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Më shumë borë në Kodër të Diellit rreth 40 centimetra

Mbulesa më e lartë e borës prej 40 centimetra këtë mëngjes është në Kodër të Diellit, në Llazaropole 23 centimetra dhe në Mavrovë 13 centimetra, njofton DPHM.

Temperaturat janë mbi zero kudo, përveç në Llazaropole ku u mat minus një gradë. Pesë gradë mbi zeron në Shkup, gjashtë në Ohër, shtatë në Manastir dhe më e ngrohta është në Shtip me tetë gradë.

Gjatë natës ishte me re, në pjesët veriperëndimore me shi, në male me borë. Këtë mëngjes, reshjet janë përhapur në pjesët perëndimore dhe veriore të vendit. Era kryesisht mesatare nga jugu ende fryn në shumë vende. Në Luginën e Shkupit drejtimi i erës ndryshoi për në veri.

Gjatë ditës do të jetë me vranësira me reshje të kohëpaskohshme me borë në male dhe në viset më të larta, ndërsa pasdite do të kalojë në borë në pjesën më të madhe të vendeve të ulëta, por ato kryesisht do të jenë me intensitet të dobët. Pasdite dhe në fund të ditës, do të fryjë një erë e fortë veriore e cila do të shkaktojë rënie të mprehtë të temperaturës. Mbulesa e dëborës do të formohet në vendet më të larta dhe do të rritet edhe në male, por për shkak të erës së fortë do të ketë kushte për borë. Në pjesët perëndimore, një mbulesë e vogël dëbore do të formohet edhe në vendet më të ulëta.

Të fundit