22/04/2024
7.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Ndërroi jetë Piter Salama, drejtor ekzekutiv i OBSH-së

Australiani Piter Salama, drejtor ekzekutiv i Organizatës botërore të shëndetësisë, ndërroi jetë në moshën 51-vjeçare, kumtoi në Tuiter drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Gebrejsus.

“Jam thellësisht i prekur nga vdekja e befasishme e mikut dhe kolegut tim Piter Salama. Ngushëllime familjes, kolegëve dhe miqve të Piterit”, shkroi dr.Gebrejsus.

Salama, mjek-epidemiolog, iu bashkangjit OBSH-së në vitin 2016, transmetuan agjencitë.

Para asaj, ai ka punuar në Fondin e fëmijëve të KB-së, në “Mjekë pa kufij” dhe në “Concern Worlswide”, ku ka marrë pjesë në misione në disa vende afrikane dhe aziatike. ab/

Të fundit