19/07/2024
21.3 C
Tetovo

Të tjera lajme

Në Shkup sot mbahet takimi i parë i Këshillit për Stabilizim dhe Asociim BE – Maqedonia e Veriut

Në Shkup sot do të mbahet takimi i 16-të i Këshillit për Stabilizim dhe Asociimit ndërmjet BE-së dhe Maqedonisë së Veriut me të cilin do të kryesojë kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Në takim do të marrin pjesë edhe zëvendëskryeministri përgjegjës për Çështje Evropiane Bojan Mariçiqi, ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, përfaqësuesi i lartë i BE-së për Punë të Jashtme dhe të Sigurisë dhe nënkryetar i Komisionit Evropian, Josep Borell. komisari evropian për Zgjerim dhe Politikë Fqinjësore Oliver Varhelyi, si dhe përfaqësues të vendeve-anëtare të Bashkimit Evropian dhe institucioneve evropiane.

Takimet e Këshillit për Stabilizim dhe Asociim ndërmjet vendit dhe Bashkimit Evropian deri tani janë mbajtur në Bruksel, dhe kjo është hera e parë që një takim i tillë të mbahet në Shkup, që nga ana e Maqedonisë së Veriut vlerësohet “një sinjal të shkëlqyer në vetvete”.

Sipas paralajmërimeve, në takim do të bisedohet për statusin e reformave, progresin në integrimet evropiane dhe për marrëdhëniet dypalëshe në kuadër të Marrëveshjes për Stabilizim dhe Asociim.

Përveç pjesëmarrjes në takimin e Këshillit për Stabilizim dhe Asociim, është paraparë Borelli sot të takohet edhe me shefin e shtetit Stevo Pendarovskin, me ministren e Mbrojtjes Sllavjanka Petrovska, me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferin, si dhe me nënkryetarët e Kuvendit, koordinatorët e grupeve parlamentare dhe kryetarët e Këshillit Kombëtar për Integrime Evropiane dhe Komisionit Kuvendor për Çështjet Evropiane.

Borelli dhe Varhelyi në vend mbërritën dje vonë pasdite nga Tirana, ku paraprakisht gjatë ditës morën pjesë në takimin e Këshillit për Stabilizim dhe Asociim BE-Shqipëri. Në aeroportin e Shkupit, dy përfaqësuesit e lartë të BE-së u pritën nga zëvendëskryeministri Mariçiq, i cili në një postim në Facebook ka shkruar se shtetet e Ballkanit Perëndimor duhet ta shfrytëzojnë mbështetjen politike që e kanë nga BE-ja për të garantuar stabilitet, paqe dhe perspektiva evropiane të rajonit.

Borelli para se të vijë në vend, në një intervistë për AIM, tha se Maqedonia e Veriut është shembull i mirë i një shoqërie multietnike dhe se me ndryshimin e Kushtetutës në mënyrë shtesë do të avancohen të drejtat themelore në vend dhe në të njëjtën kohë do të ruhen identiteti maqedonas dhe vendi do të përparojë në procesin e anëtarësimit në BE.

“Anëtarësimi në BE nuk mund të jetë projekt i një partie politike, por duhet të jetë një aspiratë për të gjithë vendin. Në Maqedoninë e Veriut, qytetarët kanë shprehur aspiratën e tyre për t’u anëtarësuar në BE, pasi duan t’i përkasin një komuniteti vlerash dhe të kenë dobi nga kufijtë e hapur, udhëtimit të lehtësuar, tregut të brendshëm dhe standardeve të BE-së në tërësi. Shkurt, qytetarët duan paqe, prosperitet dhe një jetë më të mirë në BE, për ta dhe fëmijët e tyre. Prandaj përgjegjësi e të gjithë liderëve tuaj partiak është të punojnë dhe ta realizojnë këtë qëllim”, thotë Borelli.

Ai thekson se negociatat për anëtarësim në BE janë një proces i bazuar në merita dhe se vlerësohet progresi i arritur në përmbushjen e të gjitha kritereve të përcaktuara dhe zbatimin e standardeve dhe reformave të BE-së.

Në të njëjtën kohë edhe përfaqësuesit e BE-së nga Brukseli, porositën se ndryshimet kushtetuese janë në duart e juaja dhe ky është vendim i juaj sovran, por nga ana jonë porosisim qartë dritarja e mundësive është e hapur dhe Maqedonia e Veriut ka potencial të madh të ecë përpara, duam ta shohim Maqedoninë e Veriut në BE, por duhet të bëhen hapa të caktuar për të cilët do t’iu shtyjmë përpara.

Qëndrimin në vend, Borelli e vazhdon edhe nesër në Ohër, ku do të mbahet raundi i ri i dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit me ndërmjetësimin e BE-së, kushtuar normalizimit të marrëdhënieve të ndërsjella. Në Ohër është paralajmëruar prania e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq nikoqir i të cilit do të jetë kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Të fundit