23/04/2024
6.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Nga numri i përgjithshëm i rasteve aktive me virusin, 45 për qind janë në Shkup, pothuajse 10 për qind në Shtip

Virusi Kovid-19 është konfirmuar tek 128 raste të reja nga 1025 teste të kryera në 24 orë. Numri i përgjithshëm i diagnostikuar nga fillimi i epidemisë arriti në 10.213. Në buletinin e djeshëm të shëndetit janë regjistruar gjashtë pacientë të vdekur, të moshës 48 deri në 82 vjeç, 137 të shëruar dhe 4.183 janë aktualisht të sëmurë.

Nga 128 raste të konfirmuara të reja, shumica (52) janë në Shkup, pasuar nga Shtipi me 29, ndërsa numër dyshifror të të infektuarve të rinj kanë Gostivari (13) dhe Kavadari (10).

Në bilancin e djeshëm, Shkupi regjistroi edhe më shumë të shëruar, 108 nga 137 në të gjithë vendin, por ende ekziston një numër i lartë i rasteve aktive, gjegjësisht 1876 nga 4660 gjithsej të diagnostikuar deri më tani. Nga komunat e Shkupit, mbi 200 të sëmurë aktualisht kanë Çairi (265) dhe Aerodromi (207), 193 janë në Gazi Babë, 183 në Kisella Vodë, 164 në Karposh, 150 në Qendër, 133 në Butel, 129 në Gjorce Petrov, 120 në Shuto Orizare dhe 109 në Saraj.

Numri i rasteve aktive në tre qytete të vendit është treshifror: 409 në Shtip, 284 në Kumanovë, 278 në Tetovë, 234 në Gostivar, 206 në Strugë, 189 në Shën Nikollë, 124 në Dibër dhe 111 në Ohër.

Në ditët e kaluara, numri i rasteve pozitive në KOVID-19 në Shtip po rritet dhe me 409 është komuna me rastet më aktive pas Qytetit të Shkupit. Qendra e shëndetit publik njoftoi se dje epidemiologët morën 100 strisho – të reja dhe kontrolluese. Dje nuk kishte pacientë të shëruar regjistruar në rajonin e Shtipit, ndërsa 49 pacientë janë duke u trajtuar në Repartin Infektiv në spitalin e Shtipit.

Në Shën Nikollë, ku ka 189 pacientë aktivë, do të hapet një pikë e testimit, konfirmoi kryetari Sasho Vellkovski, i cili dje njoftoi se ata kishin marrë vendimin nga Qeveria. Shtabi i krizave të kësaj komune është në pritje të detajeve në lidhje me pikën dhe sa herë në javë do të vijnë epidemiologët nga Qendra për shëndet publik-Veles. Përveç pikës së kontrollit, Komuna kërkoi një automjet mjekësor për transportimin e të infektuarve në spitalet në Shtip dhe Veles, por për këtë kërkesë është ende në pritje të një përgjigje.

Në kuadër të përgatitjeve të sistemit shëndetësor për valën e vjeshtës së epidemisë, Shtabi i Kkrizave në Gjevgjeli mbështeti iniciativën për krijimin e një spitali montues në këtë komunë i cili do të funksionojë si qendër rajonale KOVID. Do të shtrihet në 450 metra katrorë pranë Spitalit të përgjithshëm në Gjevgjeli.

Për të mbështetur vendin në trajtimin e pandemisë dhe ndihmës direkte për qytetarët, katër institucione shëndetësore publike: Spitali klinik Shtip, Spitalet e përgjithshme në Kumanovë dhe Prilep dhe Qendra shëndetësore Gostivar marrin donacion nga Ambasada e Gjermanisë në vlerë të përgjithshme prej 152.000 eurove. Fondet e dhuruara do të përdoren për blerjen e pajisjeve mjekësore dhe ambulancave.

Tetova ka shëruar një rënie të numrit të të sapodiagnostikuarve dhe për një kohë të gjatë është më pak se dhjetë. Në statistikat e djeshme janë regjistruar gjashtë raste të reja. Por edhe në këtë qytet, dëmtimi i ekonomisë së shkaktuar nga pandemia po ndjehet gjithnjë e më shumë. Kjo është thënë nga Shtabi i krizave në Tetovë sepse shumë biznese të vogla janë duke u mbyllur sepse janë të ndërlidhura me shërbime për të cilat tani nuk ka kërkesë.

Mbështetje nga shteti kërkohet edhe nga punëtorët e turizmit, të cilët nesër njoftuan një protestë paqësore para Qeverisë për të përsëritur se nuk mund të kapërcejnë situatën në të cilën kanë rënë për shkak të koronavirusit dhe se pa ndihmë shumë agjenci turistike detyrohen të vendosin çelësin. Bëhet fjalë për më shumë se 300 agjenci në të gjithë vendin dhe mbi pesë mijë të punësuar në këtë sektor.

Qytetarët e Maqedonisë do të jenë në gjendje të udhëtojnë në Bullgari, Qeveria e së cilës dje vendosi të lehtësojë pjesërisht masat e hyrjes për pesë shtete, mes të cilave edhe për vendin tonë. Kushti është që të keni një test PSR negativ jo më të vjetër se 72 orë. Për dallim nga Bullgaria, Greqia për shkak të koronavirusit zgjati ndalimin e hyrjes së shtetasve maqedonas deri më 31 korrik. mb/

Të fundit