27/05/2024
11.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Osmani: Takimi i Ramës me partitë shqiptare është për shkëmbim mendimesh për aktualitetin politik

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani sot deklaroi se takimi i nesërm i kryeministrit Edi Rama me liderët e partive politike të shqiptarëve nga vendi në Tiranë është takim i Vitit të Ri me qëllim shkëmbimin e mendimeve në lidhje me çështjet aktuale në rajon dhe urimit të suksesit në vitin e ardhshëm dhe bëri apel që të mos krijohet “një lloj konspiracioni” në lidhje me të.

“Sipas informacioneve të mia, takimi në Tiranë është takimi i Vitit të Ri të kryeministrit të Shqipërisë me liderët e partive politike me rastin e fillimit të Vitit të Ri, me qëllim shkëmbimin e mendimeve për aktualitetin në rajon, pritjet në Vitin e Ri dhe duke uruar për një bashkëpunim më të mirë. Është e qartë se ky vit do të jetë një vit sfidash për rajonin. Megjithatë, jemi në një vit në të cilin ende ka një luftë në kontinentin tonë, në të cilin ka sfida të shumta rajonale, aspirata të përbashkëta të të dyja vendeve për vazhdimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian, tha Osmani duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari në konferencën e sotme për shtyp, një konferencë ku prezantoi prioritetet dhe synimet e vendit gjatë presidencës me Kartën e Adriatikut në vitin 2023.

Sipas Osmanit, nuk ka një agjendë të paracaktuar për takimin në Tiranë që do të diskutohet dhe do të jetë një mundësi për të komunikuar dhe shkëmbyer ide, informacione dhe pikëpamje në të mirë të rajonit dhe Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

“Mund të them se kryeministri i Shqipërisë është mik i dëshmuar i Republikës së Maqedonisë së Veriut, kjo është dëshmuar veçanërisht gjatë këtyre viteve dhe muajve negociata me Republikën e Bullgarisë, kur ndonjëherë edhe në kurriz të interesave të Shqipërisë, ai ka deklaruar qëndrimet e Republikës së Maqedonisë së Veriut në atë pjesë. Unë realisht nuk mendoj se duhet të krijohet ndonjë konspiracion lidhur me këto takime”, tha Osmani.

Sa i përket qëndrimeve për pjesëmarrjen apo mospjesëmarrjen e liderëve të palëve të ftuara në këtë takim, Osmani tha se e gjithë kjo kalon çdo kufi dhe rrjedh se nuk ka më fokus në interesat e vërteta dhe të sinqerta të shtetit por vetëm interes partiak dhe politik.

“Unë e kuptoj që partitë politike kanë interes të përdorin dhe të shfrytëzojnë të gjitha situatat për të fituar një pikë politike, por e gjithë kjo kalon çdo kufi dhe shkon përtej dhe rezulton se nuk ka më një rishikim dhe fokusim në interesa reale të sinqerta të shtetit dhe e gjithë kjo rezulton të jetë vetëm interes partiak dhe politik. Ata duhet të deklarohen, të prononcohen para organeve të tyre votuese dhe publikut, sepse sipas meje kjo tashmë kthehet në mungesë të stilit të ndershëm në aspektin e veprimit”, tha Osmani.

Sipas paralajmërimve, Rama ka ftuar në një takim jozyrtar nesër në Tiranë liderët e BDI-së, Ali Ahmetin, të Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, të Lëvizjes Besa, Bilal Kasamin, të Alternativës, Afrim Gashin dhe të PDSH-së, Menduh Thaçin.

Alternativa, Aleanca për Shqiptarët dhe Besa dje kanë konfirmuar për MIA-n se kanë marrë ftesë për takim.

“Ashtu siç u jemi përgjigjur pozitivisht të gjitha ftesave për takime dhe në këtë rast konfirmojmë ftesën, si dhe prezencën tonë në darkën e organizuar nga kryeministri Edi Rama”, thanë për MIA-n nga Aleanca për Shqiptarët.

Alternativa ka konfirmuar se në takim do të marrë pjesë edhe kryetari i partisë Afrim Gashi, por se nuk e dinë se çfarë do të diskutohet.

Edhe nga Besa për MIA-n konfirmuan se kanë marrë ftesë për takim nga Rama dhe se i janë përgjigjur pozitivisht. Por sipas zëdhënësit të Besës, Faruk Avdiu, ndonëse partia nuk ka dyshime për qëllimet e ndershme të Ramës, megjithatë janë të shqetësuar se Ali Ahmeti mund të keqpërdorë takimin, sepse gjithmonë “kur ka probleme ai keqpërdor diçka të tillë”.

Maqedonia e Veriut si kryesues i A5 do të ofrojë koncept strategjik për sfidat e reja të sigurisë

Një nga prioritetet strategjike më të rëndësishme të Maqedonisë së Veriut si kryesues aktuale me SHBA – Karta e Adriatikut (A5) është krijimi i një koncepti të ri strategjik që duhet të pasqyrojë rolin e iniciativës në dekadën e ardhshme dhe në kontekstin e rrethanave të reja gjeopolitike.

Këtë e theksoi shefi i diplomacisë, Bujar Osmani, në konferencë të përbashkët për media me ambasadoren e SHBA-së në vend, Anxhela Ageler, pas takimit të punës me ambasadorët e vendeve anëtare dhe vëzhguesit e A5- SHBA, Shqipëri, Bosnje dhe Hercegovinë, Kroaci, Mali i Zi, Kosovë, Serbi dhe Slloveni, ku u prezantuan prioritetet dhe synimet e Maqedonisë së Veriut gjatë presidencës së Kartës në vitin 2023. E formuar në vitin 2003, A5 ka gjeneruar stabilitet dhe siguri në këtë pjesë të Evropës për dy dekada dhe kryesimi i saj, siç theksoi Osmani, paraqet nismën më të rëndësishme për promovimin dhe mbrojtjen e vlerave të NATO-s në rajon.

“Karta e Adriatikut ka përmbushur në masë të madhe qëllimin për të cilin u formua. A5 luajti një rol të rëndësishëm në procesin e integrimit euroatlantik të vendeve të rajonit dhe sot praktikisht të tre vendet themeluese të Kartës, plus Mali i Zi, si anëtar i mëvonshëm, janë tashmë anëtarë të NATO-s. Kryesia jonë përputhet me kremtimin e 20-vjetorit të themelimit të A5. Pas dy dekadash ekzistence, rrethanat gjeopolitike kanë ndryshuar dukshëm në të gjithë kontinentin dhe jo vetëm në rajon. Kjo është veçanërisht e rëndësishme pas agresionit ushtarak të Rusisë kundër Ukrainës. Rrjedhimisht, ne do t’u ofrojmë shteteve anëtare një lloj përshtatjeje të narrativës bazë së Kartës, praktikisht një koncept të ri strategjik që duhet të forcojë rolin e A5 në rajon, por edhe t’i përshtat qëllimet dhe misionet e tij në përputhje me sfidat e reja të sigurisë dhe rrethanat në të cilat ndodhet rajoni”, tha Osmani.

Ambasadorja Ageler përgëzoi ministrin Osmani dhe Qeverinë për kryesimin e SHBA-së me Kartën e Adriatikut dhe OSBE-në, duke theksuar se vendi po merr një rol të jashtëzakonshëm lider në komunitetin e kombeve evropiane në një moment vendimtar.

“Përparimi i sigurisë dhe stabilitetit evropian nuk ka qenë kurrë më i rëndësishëm për Evropën se sa është sot. Agresioni ushtarak i pajustifikuar dhe i paprovokuar i Rusisë kundër Ukrainës dha një kujtesë të kthjellët të domosdoshmërisë së organizatave si NATO dhe OSBE. Përgjigja e paprecedentë e përbashkët nga vendet që kërkojnë një Evropë paqësore dhe të qëndrueshme sinjalizon se ka pasoja për minimin e sigurisë evropiane dhe rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla”, tha Ageler, duke theksuar rëndësinë e bashkëpunimit midis vendeve që ndajnë qëllime të përbashkëta.

Ajo shprehu besimin në kapacitetet e Maqedonisë së Veriut, jo vetëm për të përcaktuar rolin e ardhshëm të A5, por edhe për të adresuar çështjet kyçe të sigurisë evropiane gjatë kryesimit të saj me OSBE-në, duke rikonfirmuar mbështetjen e SHBA-së.

Në propozimin e dokumentit që është përgatitur prej kohësh, e që sot Osmani ua prezantoi ambasadorëve të A5, propozohet ndër të tjera që të forcohet bashkëpunimi dhe koordinimi i ndërsjellë me vendet e Kartës, anëtare të NATO, të përcaktojë një sërë mekanizmash për angazhim më të madh të anëtarëve të Kartës, të cilët nuk janë pjesë e NATO-s.

SHBA – Karta e Adriatikut konsiderohet një forum unik bashkëpunimi që përfshin vendet e rajonit dhe SHBA-në. E formuar nën patronazhin e SHBA-së në vitin 2003 dhe ka për qëllim të koordinojë aktivitetet mbështetëse për vendet që aspirojnë anëtarësimin në NATO. Përveç Maqedonisë së Veriut, edhe Shqipëria, Bosnjë e Hercegovina, Kroacia dhe Mali i Zi janë gjithashtu anëtarë të nismës, ndërsa Serbia, Sllovenia dhe Kosova kanë statusin e vëzhguesve.zhurnal.

Të fundit