12/07/2024
32.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

Pa qeveri teknike, zgjedhje të parakohshme në maj apo qershor, thotë Mickoski

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski sot tha se partia është e gatshme të shkojë në zgjedhje të parakohshme në maj ose deri në mes të qershorit pa qeveri teknike.

– Për zgjedhjet e majit le të jetë gjysma e parë e qershorit, jemi në dispozicion. Jo domosdoshmërisht një qeveri teknike. Siç është, ne jemi të gatshëm të shkojmë në zgjedhje të parakohshme parlamentare, tha Mickoski, i cili sot ishte në Manastir.

Ai ka përsëritur se VMRO-DPMNE, siç tha ai, publikisht ka zgjatur dorën për zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe madje se po heqin dorë nga një qeveri teknike.

Ne hedhim dorezën që të mos ketë qeveri teknike për njëqind ditë, edhe nëse i ndihmon, nuk duhet të ketë fare qeveri teknike. Jemi të gatshëm që menjëherë me procedurë urgjente ta ndryshojmë Ligjin për Qeverinë dhe Kodin Zgjedhor dhe nëse ka nevojë, Oliver Spasovski të mbetet ministër i Punëve të Brendshme, le të bëjë veprimet që i ka bërë në shtatë vjet, le ta bëjë. mbeti ministër i kulturës le të vazhdojë në një skenë të hapur për të poshtëruar veten dhe Manastirin dhe Manastirin sepse kjo që po bën është më së paku i takon Manastirit dhe Manastirit dhe është më së paku e turpshme, do ia lë. Manastirët të vlerësojnë dhe gjykojnë, tha Mickoski.

Sipas tij, biznesi nuk do të dëshirojë zgjedhje të parakohshme në vjeshtë dhe më pas zgjedhje në pranverë për president.

– Pse them maj, se po t’i pyesni këta nëse doni të keni zgjedhje vjeshte këtë vit dhe zgjedhje presidenciale vitin e ardhshëm, më saktë biznesi dhe shteti do të jetë në konvulsion për më shumë se dhjetë muaj, atëherë me siguri do të te them te lutem mos ke te tilla per te bere gjepura. Ose bëni tani zgjedhje të parakohshme ose le të bëhen së bashku zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare me një shpenzim. Edhe pse ndoshta kjo deklaratë e imja do të ketë kritika nga struktura të caktuara, VMRO-DPMNE është parti shtetformuese, parti popullore dhe interesi i popullit është i pari. Ne jemi parti pro-biznesit dhe duam që këta njerëz të jenë sa më të suksesshëm dhe të hapin sa më shumë vende pune dhe t’u ofrojnë punëtorëve të ardhura më të mira, tha Mickoski, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari në Manastir. kohanews.

Të fundit