13/04/2024
15.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

Pas fushatës “shtëpi për 1 euro”, një fshat italian ka një ofertë të re joshëse

Vitet e fundit kemi lexuar se vende të shumta ofrojnë viza dhe kushte të mira për të lëvizur, dhe tani na ra në sy lajmi se një fshat në ishullin magjik italian të Sardenjës ofron “dixhitale” as më pak, as më shumë, por strehim falas.

Më saktësisht, është fshati Ololai, i cili ndodhet në qendër të ishullit. Vetë fshati nuk ka shumë banorë, sipas të dhënave të fundit të vitit 2016, këtu jetonin përgjithmonë pak më pak se 1300 banorë.

Siç raporton Euronews, tashmë ka nga ata që përfituan nga rasti dhe u shpërngulën, e një prej tyre është Clarice Partis, një informatore nga Los Angeles.

“Më duhej një ndryshim i vendit.” Po kërkoja një vend jo turistik, por në të njëjtën kohë i rrethuar nga natyra, ajri i pastër, malet, plazhet e bukura, një vend ku të gjej qetësinë dhe ritmin më të lehtë të jetës”, thotë ajo.

Ololai ofroi pikërisht këtë. Ndodhet mjaft larg nga bregdeti gjithnjë e më i famshëm i Sardenjës, por mjaft afër që mund ta arrini relativisht shpejt. Ajo që të gjithë e lavdërojnë veçanërisht, përfshirë kompjuterin amerikan, është padyshim ushqimi, për të cilin ajo thotë se është i shkëlqyer dhe se i pëlqen të “blejë tartuf të freskët dhe të përgatisë makarona dhe njoki me lloje të ndryshme salcash”.

Edhe pse një zgjedhje e shkëlqyer për nomadët dixhitalë, Ololai është një nga fshatrat që ka pësuar një fat të trishtuar që pasqyron shpopullimin e zonave rurale. Kështu, numri i banorëve ka rënë nga 2250 në 1300 në njëqind vitet e fundit, që është një ndryshim i madh. Ne kemi shkruar tashmë sesi Italia po e përballon këtë problem vitet e fundit, duke motivuar shumë njerëz të shpërngulen në zonat rurale dhe, në kushte të caktuara, të blejnë një shtëpi fjalë për fjalë për një euro . Të njëjtin “aksion” e ka ofruar edhe ky fshat dhe sipas kryebashkiakut ka rezultuar i suksesshëm.

Meqenëse ai program ishte i suksesshëm, ata tani vendosën të investojnë në diçka tjetër dhe të bëhen një qendër për nomadët dixhitalë. Programi, i quajtur Work from Ollolai, do të presë punëtorë nga e gjithë bota për dy vitet e ardhshme dhe do t’u ofrojë atyre strehim falas deri në tre muaj. Kushdo që vendos për këtë opsion duhet të regjistrohet deri në fund të vitit.

Të fundit