24/07/2024
20.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Pikat e vaksinimit katër ditë të mbyllura , barnat blehen privatisht – “rezultat” i punës së Filipçes

Venko Filipçe edhe pas dy vitesh të pandemisë së koronës nuk arriti të organizojë sistemin shëndetësor, thonë nga VMRO-DPMNE, ku shtojnë se si rezultat i punës së tij janë mbi 8 mijë të vdekur nga korona, që e solli Maqedoninë vendin e pestë në botë. lista e të vdekurve nga kurora.

Në dy vjet kishte vetëm një numër të madh pacientësh, një numër të madh vdekjesh, ilaçe të pamjaftueshme, protokolle të papërcaktuara trajtimi, thonë ata.

Për pesë ditë ose nga e hëna (03.01.2022) deri të premten (08.01.2022) numri i pacientëve u rrit me më shumë se katër mijë persona. Ose të hënën ishin zyrtarisht 4817 pacientë, ndërsa dje 9166 të sëmurë me korona. Dhe këto janë vetëm statistikat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë. Në këtë situatë, Filipçe, i cili po largohet, nuk ka lëvizur asnjë gisht. Pikat e testimit dhe vaksinimit janë mbyllur për 4 ditë!, paralajmëron VMRO-DPMNE.

Po pse do t’i interesonte nëse qytetarët japin para për analiza në laboratorë privatë?! Filipçes dhe Zoran Zaevit për golgotën që kaluan qytetarët dy vite nuk ju dridhet syri, u interesuan vetëm tenderët. Nuk ka gjasa që Dimitar Kovaçevski dhe ekipin e tij të ndryshojnë diçka. Nga sa është parë deri më tani, është vetëm vazhdimësi e Zaevizmit. Situata mund të tejkalohet vetëm me zgjedhje, ndërsa pas zgjedhjeve do të përgjigjen të gjithë ata që i harruan qytetarët dhe u kujdesën vetëm për interesa personale, korrupsion dhe krim, thonë nga VMRO-DPMNE.

Të fundit