27/05/2024
19 C
Tetovo

Të tjera lajme

Policia do të hetojë kërcënimet ndaj tetovarit që humbi babanë dhe vëllain e tij në zjarr

Deri më tani, nuk ka raporte në SPB-Tetovë, siç pohojnë nga atje, për kërcënime ndaj Ibin Emshiut nga Tetova, i cili humbi babanë dhe vëllain e tij në zjarrin në spitalin modular, pas së cilës ai dëshmoi për DW se u kërcënua me vrasje, për të mos thënë të vërtetën për tragjedinë në qendrën covid, shkruan 360 shkallë, transmeton Portalb.mk.

“Deri në këtë moment, në SPB Tetovë nuk ka të raportuar se dikush e ka kërcënuar atë person.” tha zëdhënësi i SPB- Tetovë, Marjan Josifoski.

Megjithatë, SPB Tetovë njofton se ata do të kontaktojnë menjëherë me personin dhe do të merren masat e duhura.

“Ata po më kërcënojnë se do të më vrasin, por unë jam i vendosur të them të vërtetën për zjarrin në qendrën covid të Tetovës.” tha Ibin Emshiu për DW.

Ai është i zemëruar me stafin e Qendrës Covid, por edhe me politikanët të cilët, siç thotë ai, po përpiqen të fshehin të vërtetën për tragjedinë. Ai pretendon se duhej të paguante 1.000 denarë në ditë për mjekët mjekësorë për t’u kujdesur për vëllain e tij të palëvizshëm 28-vjeçar, i cili vuante nga paraliza cerebrale.

“Unë kam qendruar atje për gjashtë ditë. Unë kërkova ndihmë për t’u kujdesur për vëllain tim, sepse ai është i palëvizshëm. Më thanë nga spitali se ata nuk kishin një njeri të lirë që mund të më ndihmonte të ndryshoja pelenat e tij. Unë kam problemet e mia shëndetësore, por kam qenë në gjendje të jap para për t’u kujdesur për të, dhe ata e pranuan këtë. Kur erdhi koha për të paguar, ata ranë dakord të ndihmojnë. Kam paguar për t’u ndihmuar dy herë në ditë.” tha Emishu për DW.

Shuma që ata kërkuan ishte 1.000 denarë në ditë, pohoi Emshiu.

Pas dëshmisë së tij, kreu i opozitës Hristijan Mickoski reagoi, duke pyetur se kush e kërcënoi Emushin.

“Ajo që është një katastrofë e vërtetë janë kërcënimet për jetën e Ibin Emshiut, për të mos dëshmuar për të vërtetën tronditëse, për sistemin e mykur dhe të kalbur shëndetësor që çoi në katastrofë. Pyetja është kush kërcënoi? Kush dëshiron ta vrasë të vërtetën në këtë mënyrë dhe kujt i përshtatet? “Për të mos ndikuar në hetim, ne kërkojmë dorëheqjen e menjëhershme të Hasanit, Filipçes dhe Zaevit, të cilët, meqë ra fjala, as nuk ndiejnë përgjegjësi morale.” shkroi Mickoski në Facebook.

Kujtojmë se të mërkurën rreth orës 21 qendra-kovid në Tetovë u kaplua nga zjarri, ku jetën e humbën 14 persona. Si pasojë e kësaj ngjarje, ministri Filipçe dhe zëvendësi Hasani dhanë dorëheqje nga funksionet e tyre, së bashku me dy drejtorët e Spitalit të Tetovës, Artan Etemin dhe Florin Besimi.

Të fundit