21/07/2024
22.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Presidenti i ri malazez Jakov Milatoviq : Fitore dinjitoze pas 34 vitesh, regjimi diktatorial në Mal të Zi është rrëzuar

Presidenti i sapozgjedhur i Malit të Zi, Jakov Milatoviq ka dhënë një intervistë për TV Dnevnik Nova. Ai tha se është një politikan evropian që mundi fuqishëm regjimin.

“Të dielën ka pasur një fitore në Mal të Zi, mbi regjimin e kapërcyer. Unë jam një person që jam politikan evropian. Prandaj e munda kaq fort regjimin. “Mendoj se Mali i Zi pret një të ardhme edhe më të fortë evropiane dhe se ne nuk do t’i kthehemi kurrë retorikës së së kaluarës, simboli i së cilës në Mal të Zi ishte Gjukanoviq, i cili u shfaq në vitet e luftës të viteve 1990”, tha Milatoviq.

Presidenti i ri malazez iu referua pamjeve nga Mali i Zi pas fitores së tij, të cilat i referohen flamujve serbë, tre gishtave në ajër dhe thirrjeve “kjo është Serbia”.

“Të gjithë shohin atë që duan të shohin. Kam parë një fitore dinjitoze me flamur malazez dhe europian. Imagjinoni, pas 34 vitesh u përmbys një regjim pothuajse diktatorial. Ishte një ditë historike për Malin e Zi. Ishte Gjukanoviq ai që ishte në krye të Malit të Zi kur ne si shtet po hynim në integrimin evropian. Po të donte ai sot do të ishim në Bashkimin Evropian, por ishte e kundërta. “Mali i Zi europian fitoi të dielën”, thotë Milatoviq.

Gazetari i kujtoi Milatoviqit se gjatë fushatës ai u mbështet nga Kisha Ortodokse Serbe (KPS), politikanë të lidhur fort me rrymat pro-serbe në Mal të Zi dhe Serbi, por edhe nga i dënuari për krime lufte Vojisllav Sheshel. Milatoviq qeshi dhe tha se është distancuar disa herë nga Shesheli.

“I kujtova publikut malazez dhe rajonal se ishte bashkëluftëtari i Sheshel Gjukanoviqit. Shesheli ishte në inaugurimin e parë të Gjukanoviçit në 1998. E dini, unë dhe zoti Sheshel jemi nga dy botë të ndryshme”, ka komentuar Milatoviq.

Lidhur me mbështetjen e Kishës Ortodokse Serbe, Milatoviq tha se Mitropolia e Malit të Zi dhe Bregdetit i është nënshtruar torturave nga regjimi i Mila Gjukanoviqit. Ai tha se ishte Gjukanoviq ai që e futi çështjen e KOS-it në politikën e përditshme malazeze disa vite më parë.

“Çështja e kishës është vënë “ad acta”. Kjo është shumë e rëndësishme sepse tani do të kemi mundësinë të fokusohemi fuqishëm në tema thelbësore që janë me interes për qytetarët. “Mali i Zi u karakterizua nga Komisioni Evropian si një shtet i robëruar”, thotë Milatoviq dhe shton se qëllimi i tij është të përshpejtojë integrimin evropian dhe të përmirësojë standardin e jetesës në vend.

Të fundit